Published On: 2 Prill, 2016

Histori: Çfarë ka ndodhur më 2 prill?

Më 2 prill të 1991, vriten në Shkodër 4 protestues dhe rreth 100 të tjerë plagosen në një protestë ndaj fitores së PPSH-së, të zgjedhjeve të para pluraliste më 31 mars. Në këto zgjedhje PPSH-ja fitoi 67.6 për qind të votave kundrejt 38.71 për qind të votave të PD-së.

2 prill 1513 – Zbulohet Florida nga Ponce de Leon.

2 prill 1902 – “Teatri Elektrik”; kinemaja e parë në Shtetet e Bashkuara, hapet në Los Angeles, Kaliforni.

2 prill 1912 – Anija e Titanikut i nënshtrohet provës në det për shpejtësi, manovrim dhe ndalesë emergjente.

2 prill 1917-Presidenti i Shteteve të Bashkuara i kërkoi kongresit amerikan deklarimin e luftës kundër Gjermanisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...