Published On: 18 Mars, 2016

Hipokrizia e Lutës s’ka fund!

Diamant Bajra

Deklarata e kryetarit të Gjilanit Lutfi Haziri, se “PDK-ja është parti e natës dhe LDK-ja parti e ditës” nga njohësit e çështjeve politike, është cilësuar si jo serioze. Analistët thonë se ai është i njohur për deklarata të tilla, të cilat sipas tyre i shërbejnë vetëm konsumit të brendshëm.

Në një prononcim për “Gazeta Blic” analisti Imer Mushkolaj, në lidhje me deklaratën e nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri, cilëson se veprimet e LDK-së janë të kundërta me deklaratat e Hazirit.

“Me deklarata të tilla hipokrizie Haziri përpiqet t’ua mbushë mendjen votuesve të LDK-së se si kjo parti është parimore e institucionaliste, ndërkohë që në vazhdimësi veprimet e LDK-së janë krejt tjera”, ka thënë Mushkolaj

Kurse sa i takon zgjedhjeve, Mushkolaj ka vlerësuar se çështja e organizimit të tyre do të bëhet kur Kadri Veseli, të vijë në krye të PDK-së, duke pohuar se ky i fundit do ta çojë vendin në zgjedhje, raporton gazetablic.com

“Çështja e organizimit të zgjedhjeve do të bëhet më e qartë kur Kadri Veseli do të vijë në krye të PDK-së. Unë besoj se do të jetë ai që do ta çojë vendin në zgjedhje. Si zakonisht, LDK do të presë se çfarë do të bëjë PDK”, ka përfunduar Mushkolaj.

Edhe për analistin tjetër, Krenar Shala deklarata e Hazirit nuk duket aq reale, raporton gazetablic.com

Është e vërtetë që LDK dhe PDK janë partitë më të mëdha rivale në sytë e publikut. Megjithatë, nuk besoj që është kështu në realitet. Deklaratat e Lutfi Hazirit janë më shumë për të mbajtur ende këtë rivalitet në sytë e publikut. Pra, që t’i thuhet nesër elektoratit që me të vërtetë LDK dhe PDK janë rivalet më të mëdha politike”, ka thënë Shala.

Ndryshe nga Mushkolaj, sa i përket zgjedhjeve, Shala ka thënë se ato mund të përcaktohen në varësi prej rolit të opozitës.

“Sa i përket zgjedhjeve, mendoj që roli i Opozitës në njërën anë dhe fërkimi potencial në mes të partive të koalicionit në anën tjetër, do të përcaktoj nëse qeveria do të arrije të përfundoj mandatin e plotë apo jo”, përfundoi Krenar Shala.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. ismeti ch thotë:

  Deri sa Lutës i vjen era “përq” nga akoholi, dhe i shkojnë këmbët dredhët kah hec, dhe kur flet i mbyllen syt, nuk ka asgjë prej tij. Mjer komuna që e ka. Kur nuk është në gjendje një lum t’a rregullon në qendër të qytetit,qfar pret qytetari tjetër nga ai?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. ismti ch thotë:

  Deri sa luta hec rrugës dredht, dhe i vjen era “përq” nga alkoholi, prej tij nuk pritet asgjë. Ja kam frigë që, nuk do të jet as i natës dhe as i ditës! Në kisovë po sundon anarkizmi e jo ligji. Korrupcion, vjedhëje, mashtrime në të gjitha sferat. Aty ku nuk sundon ligji, nuk ka rehati!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. ismeti ch thotë:

  Ehh,zgjedhëjet e reja janë të pashmangshme.kadri veseli dhe hashim thaqi do të bejnë rotullime dhe kaos. Shumicën kan me i degradu ( bile as isa mustafën nuk kan me e kursye)dhe disa (shumë) të tjerë kan me i fshi nga skena politike, taman si t’ju pëlqen PDK-jcave. Koalicioni LDK-PDK,nuk ka me pas sukses. Të mjerët ne si popull qfar do përjetojm me partitë në pushtet. Papunësi, fukarallëk po se po, por po më duket se do t’a kem edhe më vështir se që është!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...