Published On: 13 Shkurt, 2016

Hipokrizia e “institucionalistëve”

 

Arbër Malota

E dhimbshme, qe sot kur shoqeria jone po shkollohet e avancohet, te kete ne skene politkberjeje dhe udheheqje njerez medioker, dualist dhe hipokrite, qe kujtojne se po e kalojne lumin lehte dhe se mund te genjejne sa here flasin dhe askush s’mund t’i demantoje?! Gabojne !
Po e has nje fenomen qe do e studionte me pasion Frojdi. Fenomeni i “intitucionalizmit ” te shume njerezve te LDK-se. Jane kryekput me Isen, politiken akituale te LDK-se, me koalicionin me PDK-ne ( madje e mbrojne me nje kokeforci ortodokse), por elektoratim e genjejne sa here flasin , kur hidhen kunder Thaçit. E pra Thaçi eshte kreu i PDK-se, dhe zgjedhja e tij President eshte derviat i marreveshjes se koalicionit. Andaj, keta servilet dualist, kane mbet as me sheher as me Barileve, t’a kundershtojne Isen s’kan guxim, t’i thojne elektoratit se jane me Thaçin s’kane guxim, andaj them me kopetence te plote se hipokrizia nuk ka brinje, ja keshtu duket, shikohuni ne pasqyre. Mos e ndyni emrin e Rugoves pse e keni ndonje foto me te, dhe keni pas shancen ta takonit, sepse kjo qe po beni ju, duke u bere marionete e PDK-se, eshte kryekput inverz nga veprimtaria , pikpamjet dhe filozofia e Presidentit Historik Dr.Ibrahim Rugova.
Madje ka nga ata qe e quajne te detyrueshem koalocionin, edhe keta genjejne gjithe diten. Mbase e kane detyruar, por detyrohet vetem i ligu dhe ai qe s’ka parime. Une mendoj se kane lakmu. Karriga e embel.
Ka nga ata qe e krahasojne edhe me koalicionet e medha ne Evrope. Gjermania psh. SPD me CDU, por ky krahasim eshte edhe me hipokrite, duke e dite se ai nuk eshte koalicion i hajnise ku popull shtypet duke e reabilitu statusin e ketyre burokrateve te cmendur, ketyre hajduteve te kafshates se popullit. E dini sa jemi larg nga Gjermania ? Me vitedrite.
Ne Gjermani denohen rende te korruptuarit, tek je ke kryetar komunash te korruptuar, tek ne ke kriminel te reabilituar ne poste ekzekutive, tek ne rrahen policia nga djem politikanesh, tek ne te vrasin naten te qajne diten. E dini ju se ne nuk krahasohemi as me vendin me te paorganizuar ne Afrike? E flasim per Gjermani.
Do thuash ti qe e lexon, se sa zi sheh. Nuk ka ma optimist se une. Por a te genjeje. Duhet te shikoja me ngjyra dhe te festoja nese Shteti lufton per ngjyra, ec per para e jo te vjedh. Pra i bie qe te ma imponojne edhe bindjen. Jo more vetem Shqiperia duhej te paraqitej bukur nga frika e Enverit. Vetem ne Korene e Veriut jane punet perfekt.
Cili imazh? Imazhi i te varferve, i mjerimit, i paprespektives , i urise, i papunesise? Cilin imazh evropian e shohin Thaçi e Mustafa e keta servilet e tyre?
Eh, keta qe thash s’kane mbete as me sheher as me Barileve, keta jane akoma me te rrezikshem, sepse ata modifikohen si ai virusi i poshter dhe mundohen te adaptohen me cdo sistem.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...