Published On: 7 Janar, 2016

“Hipnotizuesi” Zekria Qazimit dhe klika e tij

  • Ligjëratat dhe mësimet e Zekria Qazimit, imamit gjilanas i xhamisë “El Kuddus”, nxitën Florentin Bajramin dhe shokun  tij të ngushtë Kujtim Xheladini, që në janar të 2015’ës të nisen drejtë Sirisë, ku iu bashkuan grupit terrorist ISIS. E një vit pas, kur Florenti vendosi të kthehej nga atje, u arrestua nga Polica e Kosovës në Aeroportin e Prishtinës. Por, kthimi prapa i Kujtimit nuk do të ndodhë kurrë, ai u vra derisa luftonte atje.

Florentin Bajrami dhe Kujtim Xheladini nga Gjilani ishin të rregullt në xhaminë “El Kuddus” e cila ndodhet pak metra larg shtëpive të tyre në rrugën “Hasan Remniku”.

Ata përveç se faleshin, vazhdimisht merrnin pjesë edhe në ligjëratat e imamit të vetëdeklaruar të kësaj xhamie, Zekria Qazimi. Ky i fundit po gjykohet nga drejtësia si personi kryesor i dyshuar se rekrutoi dhjetëra kosovarë të cilët përfunduan në luftërat në Siri e Irak, fillimisht përkrah grupit terrorist “Al Nussras” e më pas ISIS. Dëshmi për këto rekrutime ka sjellë edhe Gazeta Express, javë më parë.

E në ISIS përfunduan edhe Florentini dhe Kujtimi.

Janarin e 2015’ës, Florentini, ende pa mbushur 18 vjeç, bashkë me shokun e tij më të rritur Kujtim Xheladini, morën rrugën për Siri.

Për këtë vendim nuk u treguan familjarëve të tyre. Kështu i rrëfeu  për Gazetën Express një e afërt e Kujtimin Xheladinit, e cila nuk pranoi të flas me emër.

Vetëm pak muaj pas shkuarjes, në korrik të 2015’ës,  24 vjeçari Kujtim Xheladini mbeti i vrarë derisa si pjesëtar i ISIS’it mori pjesë në sulmet e kryera në qytetin e pasur më naftë të Irakut, Baiji. Vrasjen e tij, u raportua, se e morri përsipër grupi militant Asa’ib Ahl al-Haq që i përket sektit të shiitëve.

(Letërnjoftimi i Kujtim Xheladit i gjetur në vend-luftimin në Irak) 

Një vit pas shkuarjes në Siri e Irak, Florentin Bajrami i cili tashmë kishte mbushur 18 vjeç, vendosi të kthehej në vendlindjen e tij. Por, me të ateruar në aeroportin e Prishtinës, përmes Stambollit, ai bashkë me Vilson Halilin – 23 vjeç, po ashtu nga Gjilani, ranë në prangat e Policisë së Kosovës.  Dy ditë pas, Gjykata Themelore e Gjilanit ndaj tyre rezervoi masën e paraburgimit prej 30 ditësh, nën dyshimet për veprat penale “organizimi dhe pjesëmarrja në grupe terroriste”.

(Shtëpia e Florentin Bajramit)

Gazeta Express ka provuar të flas me familjet e dy të rinjve të arrestuar dhe të vrarit Xheladini.

Familja Bajrami dhe Xheladini që jetojnë në të njëjtën lagje në Gjilan nuk pranuan të flasin për gazetën.

“S’jemi të interesuar me fol. Po m’vje keq”, tha shkurt motra e Florentinit e cila më pas mbylli derën e shtëpisë.

E çfarëdo kontakti me familjen e Vilson Halilit ishte i pamundur, pasi ata, thuhet se që nga gushti i vitit që lamë pas, janë kthyer në Preshevë, prej edhe nga vinin e nuk jetojnë më në shtëpinë që kishin me qira në rrugën “Sali Ceku” në Gjilan.

(Shtëpia në Gjilan ku ka banuar familja e Vilson Halilit nga Presheva)

Gazeta Express qëndroi edhe në xhaminë “El Kuddus”, ku thanë se e Florentin dhe Kujtimin i njihnin shumë pak, pasi siç thanë ishin gjeneratë më e re.

Një nga myezinët e kësaj xhamie, Syla, gjatë bisedës me Gazetën Express mohoi kategorikisht se ligjërimet e imamit Zekria Qazimi të kenë ndikuar në shkurrajën e këtyre të rinjve në ISIS. Madje ai dha një arsyeje interesante që sipas tij po çon në luftëra në Siri e Irak.

“Mu ma merr menja se mas shumti ka ndikim interneti. Nuk ma merr mendja që ka diçka tjetër. Ata po shkojnë prej krejt botës. Ma merr menja se interneti o tu e ba krejt këta”, tha Syla.

“Nuk kanë nevojë shku.  Për çka me shku. Unë menoj se të ritë ma shumë e kanë se nuk ju rrihet sesa që e kanë me bindje. E dojn me bo diçka, e hajt të bajmë diçka le të nisem. Sikur që po shkojnë në perëndim”, shtoi ai. /GazetaExpress/.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...