Published On: 28 Shkurt, 2016
Bota |

Hillary Clinton triumfon në Karolinën e Jugut

Hillary Clinton ka arritur një fitore të bujshme ndaj Bernie Sanders, duke marrë 73% të votave në Karolinën e Jugut (South Carolina).
Vota e zezakëve demokratë që e mposhti në 2008 kur kandidonte ndaj Presidentit Barack Obama, ishte ajo që ia siguroi fitoren sonte. 87% përqind e afrikano-amerikanëve votuan për ish-Sekretaren e Shtetit, duke shuar çdo shans të senatorit nga Veriu raporton Ruben Avxhiu për Illyria.
Njihej dobësia e socialistit Sanders që njihet pak nga votuesi zezak dhe hispanik në jug të vendit, po kjo diferencë në Karolinën e Jugut ishte shokuese.
Për ish-Sekretaren e Shtetit, fitorja ishte veçanërisht e rëndësishme sepse i jep fushatën vrullin dhe optimizmin që duke se i kishte munguar në javët e fundit pikërisht në kohë për Super të Martën, më 1 mars, kur do të votohet në 11 shtete dhe në Samoan Amerikane.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...