Published On: 3 Tetor, 2016

Hill: Shqipëria nuk donte të ishte bashkë me Kosovën (Video)

Ambasadori Christopher Hill ishte përfaqësuesi i parë diplomatik i SHBA në Shqipëri, pas 45 vjet izolimi të diktaturës komuniste.

Ai ndodhet në Shqipëri me rastin e ceremonisë së 25 vjetorit të rikthimit të personalit të Ambasadës amerikane në godinën që kishte shërbyer si seli diplomatike në vitet 1930.

Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, Hill kujton kohët e shërbimit të tij në Shqipërinë e porsadalë nga diktatura, ndërsa duke folur për zhvillimet në Ballkan thotë se “është një proces ende papërfunduar”.

Ai ka qenë pjesëmarrës kryesor në disa ngjarje me rëndësi në Ballkan. Për atë se si e sheh Ballkanin sot, Hill shprehet: “Padyshim që Ballkani është një proces i papërfunduar, por mendoj se është bërë përparim”.

Kur përmend punën e tij në Shqipëri dhe më vonë në çështjen e Kosovës, thotë se ka kuptuar një gjë “më mirë se të tjerët”:

“Shqipëria nuk donte të ishte një vend me Kosovën; e kuptova se ishin dy vende me të ardhmen e vet. Asnjëherë nuk shqetësohesha si të huajt e tjerë mbi krijimin e Shqipërisë së Madhe”, tha ai. /VoA/Telegrafi/

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. kadri thotë:

  Mendoje se flasim kote per bashkim te kosoves me shqiperin , mendoje se eshte me mire qe shqiptaret te perfaqsohen me dy shtete , ku , nukkane probleme mes tyre , dhe te punojne per zhvillim ekonomik , demokratike te te dy shteteve , ne se bashkimi i shqiperise e kosoves eshte defakto , pak rendesi ka ai juridik.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. kadri thotë:

  Mendoje se flasim kote per bashkim te kosoves me shqiperin , mendoje se eshte me mire qe shqiptaret te perfaqsohen me dy shtete , ku , nukkane probleme mes tyre , dhe te punojne per zhvillim ekonomik , demokratike te te dy shteteve , ne se bashkimi i shqiperise e kosoves eshte defakto , pak rendesi ka ai juridik.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. kadri thotë:

  Mendoje se flasim kote per bashkim te kosoves me shqiperin , mendoje se eshte me mire qe shqiptaret te perfaqsohen me dy shtete , ku , nukkane probleme mes tyre , dhe te punojne per zhvillim ekonomik , demokratike te te dy shteteve , ne se bashkimi i shqiperise e kosoves eshte defakto , pak rendesi ka ai juridik.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Skender zogaj thotë:

  Deshira jetike e adhetareve te vertete per Bahskimin Kombetar te Shqiptareve, pa asnje fije dyshim eshte e parealizueshme, sepse kundershtaret e kesaj ideje brenda Shqiperise dhe Kosoves jane me te shumte. Se Referendumi per qellim do te deshtonte, jame mijera argumete konkrete te gjendjes aktuale, e cila eshte kohe ideale per venien ne jete te miliona ceshtjeve qe i perkasin bashkimit, e qe shqipotaret ne de ty anet e Drinit, jo vetem qe nuk po i realiziojne, por po bejne te pamunduren qe te shkeputet perbashkesia. Shqiptaret qe nuk mund te gjejne gjuhe te perbashket per trajtimin e patateve te prodhimit vendor, si mund te dakordohen per ceshtje te medha kombetare! E keqja eshte se, nuk po shfrytezohet stina jashtezakonisht e favorshme per vendime e veprime te duhura historike, per te cilat kemi folur e derdhur aq shume gjak, dhe tash, kur duhet te ecim, jemi ndalur dhe bejme sehir…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 5. Xhafer Leci thotë:

  Kam frikë që edhe sot po të organizohej një Referendum për Bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, nuk do kaloj. Pasojat e komunizmit po i vuajm edhe sot… Sali Berisha kurr më nuk mund të vi në pushtet, vetëm pse më 1993 në München dhe, me rastin e 100- vjetrorit të pavarësisë së Shqipërisë përmendi bashkimin…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...