Published On: 6 Qershor, 2016

Hetim për veteranët mashtrues të UÇK-së

Kostoja e pensioneve të veteranëve të UÇK-së po rrezikon buxhetin dhe Marrëveshjen stand-by të Kosovës me Fondin Monetar Ndërkombëtar.

Jo vetëm njohës të kësaj çështjeje, por edhe vetë ish-komandantë të UÇK-së i kanë bërë apel Prokurorisë së Shtetit të nisë hetim për deklarimet e rrejshme që janë bërë, të cilat, sipas tyre, po e dëmtojnë kredibilitetin e UÇK-së dhe buxhetin e shtetit, shkruan sot Koha Ditore.

Rexhep Selimi, ish-anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, ka thënë se në ushtri asnjëherë nuk kanë qenë të angazhuar 46 mijë veta.

Avdullah Hoti, ministër i Financave, ka thënë se në fillim të vitit ishin ndarë 25 milionë euro, të mjaftueshme për pagesën e pensionit prej 170 eurosh për rreth 12 mijë veteranë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...