Published On: 28 Prill, 2016

Heroi i parë i demonstratave të 68-ës! Nxënësi 17 vjeçar, Murat Mehmeti


Agim Vuniqi

Heroi i parë i demonstratave të 68-ës dhe i demokracisë së re shqiptare, në të cilin u krye atentati politik nga serbët, 17 vjeçari Murat Mehmeti, ku e ka bustin ai?????

”Lironi shokët, lironi shokët”, masa e tubuar nisi marshimin në drejtim të burgut famëkeq të Prishtinës. Nga udhëkryqi, përballë shtëpisë së vjetër të mallrave, masa mori rrugën në drejtim të shtëpisë së armatës (APJ) dhe u grumbulluan para hotelit”Avalla”, në afërsi të burgut. Forcat policore për ta shpërndarë masën e tubuar përdori gazin lotsjellës, shkopinj gome dhe armë zjarri. Në ndihmë të policisë me këtë rast kishin ardhur edhe ushtria. Gjatë kësaj përleshjeje nga breshëritë e plumbave që vinin nga banesat e ballkoneve shtetërore,që gjendeshin mbi hotelin”Avalla”, vritet i riu 17 vjeçar Murat Mehmeti, nxënës i shkollës së mesme teknike në Prishtinë dhe u plagosën shumë të tjerë…Në sheshin e Fakultetit Filozofik, pasi u nderua me një minutë heshtje dëshmori i sapo rënë i lirisë Murat Mehmeti, para masës folën shumë oratorë nga radhët e studentëve, nxënësve, punëtorëve, minatorëve, fshatarëve etj, të cilët shfryn mllefin e tyre kundër pushtetit titist serbo(jugo)sllavë. Për të qetësuar studentët, me kërkesën e strukturave pushtetore, para masës paraqitet edhe prof.Mark Krasniqi, i cili u bëri thirrje demonstruesve që të shpërndahen, por masa nuk e përfilli kërkesën e tij. Duke brohoritur parulla tani më të njohura dhe duke kënduar këngë të ndryshme patriotike, një pjesë e demonstruesve qëndruan në platenë e Fakulteti Filozofik, deri në orën 3 të mëngjesit, të datës 28 nëntor 1968. 36 Atë mëngjes kur populli shqiptar ishte përgatitur ta festoj ditën e Flamurit, Prishtina ishte vënë në një shtetrrethim të plotë ushtarako-policor!

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Arif Krasniqi thotë:

  Eshte e vertet se per kete djalosh te ri e i vetmie famile meriton ta kete Bustin mu aty ku u vra dhe ra deshmor. Turpi nuk ka kufi. Ai sotu harrua nga kyvpushteti ibpa vlere.
  E falenderoj Agimin qe kavpostua kete shkrim dhe na kujtoj ato skena qe i pershkruajti.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Murat Mehmeti ka merituar moti të shpallet dëshmorë dhe ti ngritet busti. Më kujtohet si sot kur flitej për vrasjen e Tij më 1968. Për pos poilicës së okupatorit serbo-sllavë, atëherë edhe serbët civil gjuanin nga dritaret e ndërtesave të tyre shumëkatshe, me armë dhe mjete tjera të forta mbi kokat e protestuesve shqiptarë, si me gastare, pijata…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(2)
 3. Basri thotë:

  Murat Mehmeti duhet të shpallet deshmor i kombit dhe të dekorohet me medaljen Urdhri i Lirise . Duhet ti ngritet permendorja në vendin ku eshtë vra. Shkolla “Zenel Hajdini” duhet riemrohet me emrin ” Murat Mehmeti”

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...