Published On: 27 Qershor, 2016

Helmohen 20 fëmijë në një pushimore në Maqedoni

Dy raste të helmimit me ushqim janë regjistruar fundjavën e kaluar ku në njërin prej rasteve janë helmuar 20 fëmijë në pushimoren për fëmijë në Dojran.

Fëmijët të moshës prej 7 deri në 14 me simptoma të vjelljes dhe diaresë janë hospitalizuar, ndërsa kuzhina e pushimores është mbyllur.

Gjatë ekspertizës nga ana e Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari janë konstatuar disa parregullësi dhe janë marrë mostra nga ushqimi për analiza të mëtejshme laboratorike.

 Në rastin e dytë një çift bashkëshortësh me simptoma të helmimit janë hospitalizuar pas konsumimit të ëmbëlsirave nga pastiçeria në lagjen Draçevë të Shkupit.
anë bërë ekspertizë, kanë urdhëruar masa dhe e kanë mbyllur pastiçerinë deri në sigurimin e kushteve të nevojshme për përgatitje dhe shërbim të sigurtë të ushqimit.

Agjencia për Ushqim dhe Veterinari apelon të respektohen rekomantimet se si të përdoren dhe të konsumohet ushqimi në periudhën verore veçanërisht gjatë temperaturave të larta ekstreme./MIA/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...