Published On: 9 Prill, 2016

“Helikopteri i FA u rrëzua edhe për shkak të karburantit të keq”

  • Ish- kryeministri Sali Berisha ngre hipoteza rreth rrëzimit të helikopterit të Forcave Ajrore, ku mbetën të vrarë 2 pjesëtarë të ekuipazhit dhe u plagos një i tretë.

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/berisha-dhe-basha-flakareshe-thacit/

Berisha shkruan se qytetarët e informojnë se një ndër shkaqet e rrëzimit mund të jetë cilësia e dobët e karburantit.

“Qytetarët dixhitalë japin të dhëna të reja mbi helikopterin e rënë në liqenin e Shkodrës dhe vdekjen e dy pilotëve të tij:

-Helikopteri nuk ka komunikuar me Albkontrollin. Sipas rregullit duhej të komunikonte.

Shkak i mundshëm i rrëzimit të tij mund të jetë karburanti jo i cilësisë së duhur, për çka opozita ka thirrur në interpelancë ministren

-Probleme të mirëmbajtjes, pasi firma e përzgjedhur është inkompetente

-Dje në zonën ku është mbytur helikopteri janë dëgjuar eksplodime të paqarta. Për më shumë lexoni mesazhet e qytetareve!”, shkruan Berisha.

Mesazhet e publikuara nga Sali Berisha

“Mirmëngjes, nga burime të besueshme rezulton se helikopteri i ushtrisë nuk ka komunikuar me Albcontroll, ndërkohë që thuhet se e ka detyrim nëse largohet 5 km nga Farka ku ka vendqëndrimin. Kurse helikopteri i “Shega Trans” është regjistruar nga Albkontroll, por nuk dihen oraret. Mos komunikimi me albcontrol është shkelje por ata të Albkontrollit ndjehen më mirë kështu se në rast rrëzimi do të ishin pjese e hetimeve.”

“Përshëndetje Doktor! Burimet nga regjimenti i helikopterëve, thonë se aksidenti më së shumti i dedikohet defektit në motor për shkak të: Karburantit të mbajtur jashtë kushteve teknike (denoncuar nga opozita në interpelancë parlamentare në shkurt 2015. Burimet thonë gjithashtu se po përpiqen të rregullojnë letrat në lidhje me këtë, dhe se po pengohet prokuroria te administrojë dokumentacionin), 2. Problemet e mirëmbajtjes për shkak se firma është inkompetente dhe e përzgjedhur për arsye ryshfeti në tender (tender I kundërshtuar me forcë nga drejtuesit e Regjimentit në kohën kur është bërë pazari.”

“z.Berisha skandali policisë dhe rojeve që rrethuan perimetrin e zonës ku ra helikopteri s’ka të sosur. Helikopteri ka rënë nga një lartësi prej 15m dhe me sa pamë nga disa pamje fotografike ai nuk ishte dëmtuar aq sa pamë sot, në pjesë aq të vogla, ky është skandal, dje janë dëgjuar shpërthime me tritol në liqen pranë asaj zone apo pikërisht aty nuk dihet saktësisht, por një gjë është e sigurt, peshkatarët këto ditë nuk ka pas arsye se nuk lejonte policia të afroheshin.”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...