Published On: 11 Tetor, 2016

Helenik P A Ç A V U R A

seferinagr

Shkruan: Seferina Serani Selenica

 

Ne vitet e para kur shkuam ne Greqi, kjo grua, qe quhet, Ljana Kaneli, ishte numri nje, si prezantuese televizive, e Buletinit te Mbremjes ne kanalin publik te TV grek, ERT. Ky kanal TV eshte numri nje per greket! Prezenca e shpeshte e Ljana Kanelit neper emisione me permbajtje te thelle politike me kishte dhene idene se ajo eshte nje gazetareje te fuqishme, qe nuk ja hante “qeni shkopin”, (por edhe shume llapazane). Kjo, per nje gazetare (eshte pozitive), dhe ndodh kur ajo eshte shume inteligjente. Pozicioni dominues i inteligjences se saj, ben qe zakonisht, te mos lere te tjeret te flasin me shume se ajo, kjo, jo prej ligesise, por, sepse, ajo kupton, para se dikush te flasi, ate qe ai deshiron te thote dhe per te shkurtuar kohe, ajo i jep pergjigjet tek ai, duke mos e lene te flase! Eshte ceshtje e njerzve inteligjente, qe kane aftesine te lexojne mendimin e tjetrit, pa e hapur gojen ai fare. Ne vitin 1999 neper dritaret televizive, ishte Aristidh Kola (Ari yne), qe u perball me kete “pacavure” sic e kishte emeruar nje politikan plak grek, Janopulos! Pacavura Kaneli, e ofendoi Arin tone, paturpsisht per agjent te Shqiptareve dhe te NATO-s. Pas nje viti ne e humbem Aristidh Kolen dhe une prisja rastin kur do te gjendesha qoft’ edhe nje here te vetme nendonje debat me kete “pacavure” per t’ja kthyer mbrapsht asaj, fyerjen qe i beri Arit tone dikur! Nuk mu mundesua kurre dhe eshte nga marazet e mia te medha, kjo gje, ne ate vend!!! Te ndeshesh me te eshte ceshtje ndeshje, “boxi knockout” dhe duhet te jesh Mark Tyson por une do ja “thyeja turinjte” me forcen e mendimit tim dhe profesionalizmin tim! Vitet kalonin dhe nje dite Nentori te vitit 2003 kur edhe une u bera nje redaktore dhe prezantuese e Lajmeve te gjuhes Shqipe, ne nje kanal televiziv grek, do te degjoja te parin, komshiun tim Antonis Basias, i cili kishte nje dyqan me mobla per femije, tek me pa me ben shenje te hyja ne dyqanin e madh (se po binte shi). Hyra dhe ai buza gaz, me beri nje reverence peruljeje 2 m. djale i gjate e me thote (i qeshur e plot gezim), “Kaneli, Kaneli tis Albanias” Ate kemi ne qe ngjan ne prezencen tende teleoptike e pashme dhe serjoze me e mira! Te pashe mbreme dhe mendova, se ne Greqi, kemi edhe nje “Kaneli te Shqiperise” qe kam fatin ta kem fqinje! Pergezime shume bukur, ndonese nuk kuptoj gjuhen! Ai me fliste i gezuar, une u ndjeva e fyer!!! Une nuk isha bishtra Kaneli..nje gazetare qe, prej fronit te oratorit dhe akuzuesit publik, ishte katandisur nje legene per te mbledhur vota me Partine Komuniste qe shokoi gjithe greqine! Une urrej ti lutem tjetrit te me besoje!Une urrej te premtoj tek njerzit per gjera qe nuk e dij se a do te mundesohem per tja plotesuar! Dje, dashamiresisht nje njeri fisnik nga Kolonja me telefonoi dhe me tha qe te kthehem ne atdhe, e te bej kerkese per te kandiduar per Kryetare te Bashkise ne Erseke dhe se shume njerez do benin cmos per te me ndihmiar fitoren (meqe pak dite me pare), Erseka humbi njeriun e saj te dashur Kryetarin e Bashkise Arben Malo. Do me dukej vehtja si Kaneli, qe la penen e gazetarit qe duhet te kontrrolloje punet e shtetit, per tu bere ajo vete, pjese e Shtetit dhe e politikes, qe ne pergjithesi, mashtrimin dhe premtimin, e ka ne axhenden e punes! Une nuk bej dot te tilla dhe kembet i shtrij aq sa me lejon jorgani! Une nuk behem kjo “shembelltyre e neveritshmeee qe nga nje Parti rend tek tjetra duke e pare vehten jasht perfitimeve joshese qe i ofron politika dhe sa per ideologji, nuk flet me tani, pasi ideologjine e ka ndrruar me parane e korrur me autokombajne! Na ishte nje here nje gazetare me te shkuar simpatike! Seferina Serani Selenica dhe ne foto thuhet: “E c’fare pastaj, meqe kam vile me ngrohje, automjet “Jeep” dhe depozita bankare, marr dy pensione dhe rroge Deputeti, e ‘cfare,, nuk qenkam komuniste? legene…legene…legene je! (i ndritet shpirti te madhit Dionisis Janopulos, qe te thoshte “mori, P A C A V U R A” , GREKE ti, Legene KANELI

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...