Published On: 17 Maj, 2016

Haziri: Shumë njerëz në PDK vijnë nga ilegalja, shumë shprehi i kanë vështirë t’i largojnë (Video)

Kryetari i Gjilanit dhe nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka thënë se në partneritetin qeverisës ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe partisë së tij ende vazhdojnë të ekzistojnë telashe dhe dallime.

Haziri ka thënë në emisionin ‘Pa Fund’ në RTK se ka ende mosbesim ndërmjet dy partive në pushtet, një mosbesim ky që, sipas tij, buron nga e kaluara e afërt, shkruan Gazeta Express.

Kryetari i Gjilanit ka thënë se dy partitë janë pajtuar rreth programit qeverisës, i cili udhëhiqet nga Kryeministri Isa Mustafa. “Ky program e ka bashkuar kabinetin”, është shprehur Haziri.

Ai ka kërkuar të bëhet vlerësimi i punës, për të parë se sa është arritur në fazën e parë të qeverisjes së përbashkët, për të parë se cilat janë rezultatet, se cilat janë mangësitë, se cilat janë dobësitë dhe se cilat janë problemet.

“Duhet të rishikohet kjo mënyrë e qeverisjes, që të mos kthehemi prapa”, ka deklaruar Haziri, transmeton Gazeta Express.


L. Haziri

“Guns and Roses si simbolikë e dy partive është historiku ynë. Ne jemi parti që kemi dalë nga lëvizja paqësore qytetare më e madhe në Evropën Juglindore në atë kohë. PDK ka dalë nga armët, është demilitarizuar, i ka lënë armët dhe e ka zhveshur uniformën – një pjesë e madhe”, është shprehur nënkryetari i LDK’së.

Ai ka ripërsëritur se PDK dhe LDK dallohen mes vete si dita me natën.

“Është zgjeruar teza e dallimeve mes dy partive në vendimmarrje. Shumë njerëz në PDK vijnë nga ilegalja, nga strukturat e vjetra të ilegales. Shumë shprehi i kanë vështirë t’i largojnë”, ka thënë Haziri.

“Ne jemi duke parë një ndryshim në PDK, ka ndodhur një risturkturim pas zgjedhjes së Presidentit”, është shprehur Haziri, i cili ka shtuar se “PDK ka mësuar shumë nga LDK’ja”. /Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...