Published On: 29 Korrik, 2016

Haziri paralajmëron skenarë të dëmshëm nëse nuk demarkohet kufiri

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri paralajmëron skenarë të dëmshëm për Kosovën, po qe se klasa politike nuk arrin unitet rreth vijëzimit kufitar me Malin e Zi.

Sipas tij, zhvillimet në shtetet përreth nesh, do të ndikojnë që faktori ndërkombëtar mos ta ketë fokusin e mëparshëm për Kosovën, e rrjedhimisht rrezikon të humbë një momentum jashtëzakonisht të rëndësishëm për të ecur para në proceset integruese.

 “Ajo çfarë po ndodhë përreth nesh duhet të na vetëdijësojë sepse edhe Turqia edhe Franca janë në gjendje të jashtëzakonshme si shtete dhe prioritetet edhe të fqinjëve tonë nuk lidhen më me Kosovën, e as prioritet e miqve tonë më të mëdhenj nuk lidhen më vetëm me Kosovën”, ka thënë Haziri për televizionin publik. “Kosova është duke dalë gradualisht jashtë agjendës politike dhe duhet që të mos e rrezikojmë interesin ndërkombëtar për ta shtyrë Kosovën në integrime evropiane në këtë fazë, sepse e rrezikojmë dhe e humbim pastaj një momentum jashtëzakonisht të rëndësishëm, për të cilën gjenerata të tëra kanë luftuar dhe kanë punuar për këtë ditë të cilën ne mendojmë se duhet të vijë”, thotë ai.

Haziri më tutje paralajmëron rikthim të fuqishëm të faktorit ndërkombëtar, po qe se klasa jonë politike vazhdon me sjellje të tilla, sipas tij bllokuese për Kosovën.

“Proceset nuk mund të mbahen të mbyllura. Kosova me këtë sjellje është larg asaj që presim, larg aspiratave për t’u integru, së paku me hy në partneritet me NATO, dhe me marrë një mekanizëm përshpejtues për integrime evropiane. Kështu që për ata që duan ta shohin vetën në pasqyrë, le të shohin çfarë ndodhi në Tiranë e Shkup dhe natyrisht Prishtina nuk përjashtohet nga kjo”.

Qëndrimet brenda Kuvendit i quan ekstreme, ndonëse shpreson që tryeza e 3 gushtit do të kontribuojë në përafrim qëndrimesh. Njëherësh Haziri e sheh të nevojshme që Kryesia e Kuvendit të thërret seancë me qëllim të përmbylljes së kësaj çështjeje. Sipas tij, sikurse përmbyllja e çështjes së demarkacionit ashtu edhe themelimi i Gjykatës Speciale janë të domosdoshme të përmbyllën, po qe se Kosova do të ecë para në proceset euro-integruese.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Mire ja paske thure Haxhi Llutes kete poezi i nderuar Z.Mal Uka por , hiq s po ma merre mendja se ai do ta lexoje sepse Haxhi Lluta me shoket e tije s kane hiq vakt me lexue, te pakten jo shkrime si kjo poezi e kodrave te Anamoraves .Ai dhe shoket e tij hyqmetar, lexojne vetem shkrime qe i ngrene ata ne kup te qiellit, qe ua rritin mendjen se gjoja Lluta dhe shoket hyqmetar te Llutes qenkan te afte e te menqur dhe gjoja Kosova s po bojka pa ta e te gjorit , spo e dijne se ata qe ua rritin mendje dhe i ngrene ne kup te qiellit z.Mal Uka , nji dite do ti leshojne dhe Luta me shoket e tij te partise e biznesit do te qahen ne tok si kunguj te misirit.Kjo ju ka ndodhe gjitheve dhe , s ka asnji dyshim se edhe Haxhi Lluta do ta shijoj kete ramje te lire nga havaja.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal uka thotë:

  O cka po flet O lut Haziri ?
  Dhimtet si Ti i ka Beqiri
  Ti per megja hiq se ki
  Po ki dhimte per qeveri

  Demarkacioni kur eshte nenshkru
  Hiq kuvendi seshte konsulltu
  Me akt te kryem kini menu
  Qytetaret me i mashtru

  Jo hazir hiq mos te han palla
  Nuk po i han populli keto prralla
  Demarkacionin duhet shqyrtu
  Veq ekspertat me i ndegju

  Ti ate pune se ki kasavet
  Qeverija po bjen sivjet
  Privilegjet te hupin krejt
  Ky per ty eshte derti i msheft

  Miqet tane shpesh na kan kallxu
  Korrupcionin duhet luftu
  Kriminelat nburg me i qu
  Ty si hajn duhet trajtu

  Lype kosova me u pastru
  Me te heke ty Lute me tmallku
  Haxhi Turk fort je maru
  Bythet misire nxhami tu i qu

  Kishe ishe musliman
  Vlla me turq me kane taman
  Edhe serbit toke me i dhane
  Deshmorte e kombit ku me i lane

  Per cka gjak ata kan dhane
  Me fale toka Lute ntana ane
  Ju me rrnu more dushman
  Ta nxan goja me fole kaq rane

  Se europa me na pranu
  Duhet juve lute me u largu
  Politikes sja ditet renin
  Transparences sja lat kun vendin

  Thene qafen e leshone venin
  Krejt pa juve do e gjajme renin
  shkojme ne europe aty e kem venin
  Sa tlargojme kuline e qenin

  Ti largojme qene e kulija
  Qe eshte mushun qeverija
  Turli llami e plote zagare
  Pa ju behem faqebardhe
  Na perkrahe gjith bota mare
  Prej shqipetarve ska zarar
  Veq npushtet ma sdojme zagare!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...