Published On: 16 Janar, 2016

Haxhiu: “Shporruni” nga ky vend ti Isë dhe ti Hashim

Protesta e 9 janarit ishte protesta më masive dhe më gjithëpërfshirëse prej pasluftës në Kosovë. Plateja e Bibliotekës Kombëtare, sheshi “Zahir Pajaziti”, sheshet “Nëna Tereza” dhe “Skënderbeu” ishin përplot me qytetarë nga të gjitha qytetet e fshatrat e Kosovës, me mbështetës nga trevat shqiptare në Maqedoni, në Luginë të Preshevës, përveç atyre nga Tirana që pushteti i “Thaçi-Mustafës” i ndali në kufi.

Dikush kishte ardhur në mënyrë të organizuar e shumë prej tyre  të vetorganizuar.
Në protestën e 9 janarit pamë gra e burra, pleq e të rinj që kishin ardhur për një qëllim, e ai ishte dorëheqja e Qeverisë “Mustafa” për ta ndalur “Zajednicën” e Demarkacionin e padrejtë.

Për shkak të persekutimit politik, fizikisht unë nuk mund të isha e pranishme, njësoj sikur deputetët Aida, Albini, Fatoni, Glauku dhe Pali dhe aktivistët Noli, Trimi, Valdrini, Besniku. Por ama, ishim aty me opozitën dhe ata mijëra qytetarë që kërkonin dorëheqjen e këtij regjimi autoritar. E në protestën e ardhshme edhe shumë prej nesh do të jemi edhe fizikisht me qytetarët protestues.

Arsyet e kërkesës për dorëheqjen e Qeverisë “Mustafa” edhe mund të ishin të ndryshme dhe kjo është e natyrshme. Shumë prej qytetarëve kërkonin dorëheqjen për shkak se Isa Mustafa me Marrëveshjen e 25 gushtit ka shkelur 23 nene të Kushtetutës, shumë të tjerë për shkak se janë të lodhur nga varfëria, papunësia, krimi i organizuar e korrupsioni, mungesa e drejtësisë. E plotë të tjerë se është bërë e padurueshme arroganca e pushtetit karshi shqiptarëve dhe nënshtrimi karshi Serbisë së Vuçiqit.

Qytetarët e Republikës nuk po duan të qëndrojnë më të heshtur e të duruar ashtu siç i dëshiron kjo Qeveri. T’i mbushë me premtime të rrejshme çdo 4 vjet dhe më pas kur të marrin pushtetin të vendosin duke shpërfillur interesin qytetar dhe shtetëror.

Për njerëzit e këtij pushteti, fare nuk është problem se si jetojnë qytetarët e as se çfarë të ardhme po i sigurojnë atyre, ata e kanë hall mbijetesën politike dhe stabilitetin e vetvetes. Ata duan siç thotë populli “mos me ja prish tymin e duhanit”.

Por jo më! Më 9 janar Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit, por edhe ca burokratëve ndërkombëtarë, populli i tregoi që nuk i toleron më dhe nuk do t’i lejojë që të bëjnë pazare me Kosovën dhe paranë publike. Populli u tregoi dyshes, Mustafa – Thaçi, se koha e tyre politike ka mbaruar.

Mbi 200 mijë qytetarë të Republikës kanë nënshkruar peticionin kundër “Zajednicës” dhe demarkacionin me Malin e Zi. 13 deputetë dhe qindra aktivistë e qytetarë janë arrestuar dhe janë burgosur politikisht. Gjykata Kushtetuese tha që 23 nene janë shkelur me Marrëveshjen e 25 gushtit (duke ia shtuar kështu legjitimitetin secilit veprim opozitar).  Më 9 janar mijëra qytetarë shprehën revoltën e tyre karshi këtij pushteti. Thënë të drejtën nuk e di se çfarë pret kjo Qeveri.

Protesta e 9 janarit ishte masive dhe ishte mesazh shumë i qartë për këtë Qeveri. Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi po e mbajnë pushtetin dhunshëm. Përveç tyre dhunë është “Zajednica”, dhunë është falja e territorit, dhunë është mjerimi që po e jetojnë.

Nga historia e vendeve të rajonit dhe e shumë shteteve me demokraci të zhvilluar kemi mësuar se si drejtues të lartë shtetërorë për çështje shumë më të thjeshta sesa kjo për cenimin e sovranitetit kanë dhënë dorëheqje, ndërsa Isa Mustafa si kryeministër i vendit  edhe përkundër faktit që ka shkelur 23 nene të Kushtetutës nuk jep dorëheqje dhe po vazhdon ende të injorojë vullnetin dhe kërkesat e popullit.

 

Shishet pas protestës paqësore ishin mllefi i qytetarëve karshi një qeverie moskokëçarëse. Si pret Isa Mustafa që të sillen qytetarët karshi një Qeverie që po ua rrënon të tashmen dhe po ua vjedh të ardhmen? Dikush mund të thotë që ndërtesa e Qeverisë nuk ka faj dhe se dhuna nuk është e mirë për imazhin e Kosovës. Por a ka imazh më të keq të brendshëm e të jashtëm se Isa Mustafa, Hashim Thaçi e Kadri Veseli në krye të institucioneve të vendit?

 

Në vend të reflektimit për dorëheqje dhe dhënie të përgjegjësisë për të gjitha dëmet që i kanë sjellë vendit, dëgjojmë deklaratat e Mustafës dhe të Thaçit se si “pushteti nuk merret me dhunë” dhe se si do ta formojnë “Zajednicën” pavarësisht që këtë e kundërshtojnë masivisht qytetarët e vendit të tyre. Ky fakt, i shndërron ata si dy kamikazë që janë strukur në institucione dhe kjo e bën edhe më të nevojshme përpjekjen qytetare për rrëzimin e tyre.

Nuk mund t’i tolerojmë teksa i kënaqin apetitet e tyre, Isa Mustafën që e ka fatin e tij të lidhur me “Zajednicën” sepse vetëm kësisoj mund të jetë kryeministër, dhe Hashim Thaçin teksa shfaq ambiciet e tij të sëmura për t’u bërë president. Vetë ambicia e tij për president është fatkeqësi për vendin e lëre më realizimi i kësaj ambicieje. Këta të dy së bashku duhet të japin përgjegjësi politike dhe penale.

Për të arritur këtë, protestat si ajo e 9 janarit janë të domosdoshme deri në çlirimin e vendit nga kapja e tyre, deri në rrëzimin e këtij regjimi autoritar protestat nuk do të ndalen.

Shihemi së shpejti në sheshet e Prishtinës!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...