Published On: 4 Shkurt, 2016

Haxhiu: Ambicie e shfrenuar e Thaçit për president, do ta ndalim ne!

Deputetja e partise VV, Albulena Haxhiu, ne Rrokum Roll kujtoi kohen kur filloi kriza politike – nga kundershtimi i opozites per me ndigjue deklaraten e Mustafes ne Kuvend rreth dy marreveshjeve.

Zoja Haxhiu foli edhe per akuzen ndaj deputetit Armend Zemaj, i cili e ka gjuejt goten e qelqit ne drejtim t’opozites.

 “Aksioni jone ka qene thjesht aksion simbolik ndaj Kryeministrit, e jo ndaj deputeteve”, tha ajo.

“Prokuroria po e heton vetem per vepren penale te sulmit”, tha Haxhiu, tue shtue se Zemaj ka thane se i vjen keq qe e ka gjuejt goten, por qe i vjen keq edhe pse nuk e ka godite cakun.

“Le ta shohim çka po vendos Prokuroria, por vendimi duhej te ishte ne perputhje me Kodin Penal te Kosoves”, tha Haxhiu.

“Doli gazi losjelles ne Kuvend dhe ja hapi syte shume opinionisteve”, vleresoi Haxhiu.

“Kandidati i vetem aktualisht asht Hashim Thaçi, qe po shfaq ambicie te smuta per me u ba President”, komentoi zoja Haxhiu kandidimin e Hashim Thaçit per President. Tash per tash, tha ajo, Kuvendi i Kosoves nuk e ka legjitimitetin per me zgjedh Presidentin.

Haxhiu nisi me i numrue deshtimet e Hashim Thaçit ne postet qe ka qene ma heret.

“Si Kryeminister e filloi marreveshjen e AKS, si minister i Jashtem e merr pergjegjesine per deshtimin e anetaresimit te Kosoves n’UNESCO…ka 5 vjet qe nuk jane liberalizue vizat….”, numeroi ajo.

 

“Na kemi obligim me ndalue zgjedhjen e tij President”, tha Haxhiu dhe tregoi se kane me kerkue edhe ndihmen e deputeteve te tjere qe kane dale kunder Thaçit President.

“Nese zgjedhet ne ndonji skut te Kuvendit, atehere ai ka me qene President i skutes se Kuvendit, pra s’asht unifikues per popullin e tij”, vleresoi Haxhiu.

“Ne qofte se Qeveria nuk bjen, atehere i takon opozites e qytetareve me rrxue nji Kryeminister si Isa Mustafa”, tha Haxhiu, tue vleresue se Mustafa me çdo kusht don me implementue marreveshjen e AKS.

“Aktualisht jane tue u mbajte rreth 20 tubime ne qytetet e fshatnat e Kosoves”, tregoi Haxhiu, tubime, te cilat po mbahen per me i mobilizue qytetaret me dale ne protesten e 17 Frorit.

“Nuk ka kuptim me u ule ne tavoline me njerez qe e kane shkele Kushtetuten e qe i kane djege politikisht deputetet e opozites. E vetmja gja qe mundemi me diskutue asht data per zgjedhje”, tha krejt ne fund Haxhiu.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Une thotë:

    Thaqi eshte me i votuari. Ai i ka fituar zgjedhjet dhe eshte normale te jete kandidat pe president. A mos deshte zhizhekun apo qe gevaren per president , mori ……

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...