Published On: 10 Mars, 2016

Havolli: Sulmi në shtëpinë e Kryeministrit, akt terrorizmi

Sokol Havolli, shefi i kabinetit të kryeministrit Isa Mustafa dhe kështilltar politik për ekonomi, ka thënë se distancimin nga dhuna duhet ta bëjë gjithkush.

“Kjo çfarë pamë sot, sjellje çfarë kemi pa në muajt e fundit nga opozita me gaz dhe sprej, në seancat e kalume, kemi pa edhe tentimin e sulmit me sprej të kryeminstrit”, tha Havolli, në emisionin Politikë në Tribuna Channel

“Në protesta ka pas sulme që kalojnë në nivel të terrorizmit. Më 26 shkurt shtëpia e kryeministrit është sulmuar me koktej molotovi, dhe qëllimi ishte ta djegin. Aaty ka njerëz brenda, diçka që nuk duhet ta pranojë shoqëria, në asnjë rrethanë. Në asnjë rrethanë nuk pamë reagim ndaj sulmit ndaj shtëpisë me koktej moltovoi, që kaloi në nivel të terrorizimit. Nuk kemi informata për arrestimin e atyre personave nuk kam informata, ata persona duhet të arrestohen, prokuroria dhe gjyqësia të kryejnë punën e tyre, ndaj dy personave që janë parë në video”, ka thënë ai.

Havolli tha se prodhimi i koktej motoltovit është vepër penale, sidomos në pronë private, ku banojnë njerëz.

Ai ka thënë se rastet e djegies së veturave së fundi të zyrtarëve nuk duhet të bëhen.

Sipas tij, këto veprime nuk duhet të kalojnë në tentativë për anarki.

“Organet e rendit duhet të jenë në drejtim të identifikimit, dhe të jenë sa më të shpejt në mënyrë që t’i ndalin këto akte”, ka thënë Havolli.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Kemo thotë:

    Qe 16 vite Kosova ka dhunë padrejtsi jo sundim të ligjit vjedhje plaqkitje vrasje papunsi etj, Ku ishin kta politikan që per 16 vjet nuk permenden dhunën, tash kur filluan tju kallen atyre veturat kur Kryeministrit filloi me ju sulmue shtepia u aktivizua pernjiher fjala dhunë. Tani shumë vështirë mundë të ndalet aktivizimi i dhunes që po ecë shkallë shkallë në drejtim të kaosit. Kaosi do ti prekë të gjithë Politikan qeveri parti politike pasi 80% e popullit skan asgjë për të humbur dhe aktivizimi i dhunes do ti prekë 20% e popullit që kan grabitur Kosoven dhe do të vijë një kohë e dhimbshme për të gjithë. Parandalimi i një kaosi në Kosovë ka vetem një drejtim zgjedhje të parakohshme ose kaosi po troket në dyert tona dhe dhuna legjitimohet sikurse në Irak e Siri.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...