Published On: 11 Shkurt, 2016

Hashimi akuzohet si kriminel lufte, vrasës, shpiun…..! Qysh mund ta votoni

 

 • Deputetë të Kuvendit të Kosovës, mos e votoni Hashim Thaçin për president të Kosovës!
 •  

Deputetë të LDK-së, bojkotojeni seancën e kuvendit të Kosovës kur të zgjidhet presidenti i Kosovës!

Mos e dëgjoni Isa Mustafën!    

 

Shkruan: Sinan Kastrati

 

Historia po përsëritet,

Hashim Tha[i, i njohur si “Gjarpëri”, “George Washington-i” kosovar, i nominuari për ”Çmimin Nobel”, spiun, sabotator i luftës, përçarës, vrasës hajn dhe tash së fundit, ortak me Isa Mustafën, (krye?) ministër me shumë poste të tjera ministrore në tri sisteme, në ish jugosllavi dhe në Kosovën e ”pavarur”, janë rrënuesit e shpresave të shqiptarëve të Kosovës, që  ulen në ”ulëse” të shtrenjta e kanë vendet e punës të shenjta dhe më me rëndësi në ”shtetin” e brishtë të Kosovës por me pushtet të hekurt e fukarallëk të skajshëm.

Është koha që ata të ndalen, me çdo kusht tash dhe menjëherë:

Hashimi të mos zgjidhet kryetar i Kosovës e Isa të shkarkohet nga kryetari i qeverisë dhe ai LDK-së sepse shtetin e kanë kapur për fyti tamam si në kohën e sistemit absolut të Luigjit të 14-të që thoshte: ”Shteti jam unë” (”Ludvig XIV.  ”L’État, c’est moi ”)

 

Shqiptarët e Kosovës që nga Konferenca e Bujanit (31 dhjetor 1943 dhe 1 e 2 Janar 1944); Kuvendi i Prizrenit (8-10 korrik 1945); Greva e minatorëve të Trepçës (20-28 shkurt 1989); Ndryshimi i Kushtetutës, Suprimimi i dhunshëm i autonomisë së Kosovës (23 mars të vitit 1989) … e deri te “lufta” e fundit, 12 Qershor1999, u tradhtuan nga të ashtuquajturit, të emëruarit ”udhëheqës”, ”liderë” ”drejtorë politikë”, ”komandantë të luftës” e të tjerë, të gjithë shqiptarë.

Konferenca e Bujanit është mbajtur në komunën e Bujanit, Malësia e Gjakovës, tash Tropojë, në kullën e Sali Manit, bajraktarit të Krasniqes, që ndodhej pranë bazës së Shtabit Kryesor të UNÇ të Kosovës dhe të Komitetit Krahinor për Kosovë e Rrafshi i Dukagjinit.

Konferenca e Bujanit, është vlerësuar si një nga ngjarjet e mëdha të historisë së kombit shqiptar.
Përfaqësuesit e Luftës Nacional Çlirimtare të Kosovës në Konferencën e Bujanit, mbajtur më 31 dhjetor 1943 dhe 1 e 2 janar 1944, kishin miratuar Rezolutën me të cilën popullit të Kosovës i njihej e drejta e vetëvendosjes,
shkëputja dhe pavarësia e plotë e Kosovës nga Jugosllavia nëpërmjet parimit të vetëvendosjes, pas çlirimit nga pushtuesit nazistë e fashistë. Ajo rezolutë kurrë nuk u zbatua dhe u hesht për publik fal liderëve tanë… deri në vitin 1981, pas demonstratave studentore,

Kuvendi i Prizrenit u mbajt më 8-10 korrik 1945, në qytetin e Prizrenit. Ky kuvend nuk ishte i pari e as i fundit i cili solli vendime, që Kosova të aneksohej nga Serbia e Jugosllavia. Disa pjesëmarrës që nuk u lëkundën e nuk tradhtuan idealet e luftës siç quhej, Luftës së NCÇL-së të popullit shqiptarë, u pushkatuan ose u dënuan me burgim të rëndë.

Unë po i përmend dy, nga rrethi im, nga Krahina e Llapushës: Alush Smajli, është pushkatua kurse Kadri Minushi i Damanekut, fshat fqinj me Turjakën, vend-lindja ime, tash komuna e Malishevës është dënua më burgim të rëndë. Burgun e ka mbajtur në Goli Otok. (Alush Smajli dhe Kadri Minushi nuk kanë marr pjesë në Kuvendin e Prizrenit. Ata janë burgos më herët…).

Kadri Minushi të cilin e njoh mirë, sepse është daja e babait tim, Ukë Imerit bashkë me Vesel Pagarushën, babën e Nexhmie Pagarushën kanë shkep, shpërnda abetare e libra të nevojshme në gjuhën shqipe që i merrnin ilegalisht në Shqipëri që nga fillimvitet e 1930-ta ndërsa Kadri Minushi, më vonë kur fillon e Lufta e Dytë Botërore që te ne quhej edhe si Lufte Nacional Çlirimtare, u ka dhënë edhe bukë dhe i ka strehua në odën e tij Partizanët e Titos, shqiptarë, serbë e malazezë që nga viti 1941 deri sa është kryer lufta (Kështu thotë edhe Fadil Hoxha, shkurt, në romanin “Kur Pranvera….” ….

Fadil Hoxha edhe pse kishte ngrënë bukë e krip (Besa Kadri Minushi iu prente edhe desh ogiç, ndërsa fshati Turjakë i gjuante me pushkë e nuk i lente me hy në katund partizanët komunistë, ata. iknin pa kapuça me yll pesësrremësh, vetëm që ta pshtojnë kryet e shkonin në Damanek, në odën e Kadri Minushit, Familje e njohur:  Sylë Januzt e Damanekut. Dhe kur Kadri Minushi u dënua me vdekje,  pas ”dhe ”Çlirimit” disa burra  më të njohur nga Damaneku shkojnë te Fadil Hoxha dhe i lutën Fadilit që ta ”falin” (BACOKIN), Kadri Minushin, duke e ditur kontributin e tij.

Fadili iu thotë: “Prej Kanopit mundem me e hjek por dënimin ka me e mbajt, me e vuajt”. Dhe vërtetë e vuajti ai, e familja e tij. Në ”luftën e fundit”, u masakruan në Fushë Kosovë nga paramilitarët serbë. Djali i Kadriut, Hamiti, nipi, Dr. Fatmir Krasniqin dhe familja komplet etj.

Greva minatorët të Trepçës, 20-28 shkurt 1989.

Minatorë ishin të parët që dolën në mbrojtje të autonomisë së Kosovës të garantuar me Kushtetutën e vitit 1974 e në mbrojtje të pozitës kushtetuese të Kosovës.

Minatorët të parët u bënë thirrje edhe Kombeve të Bashkuara që ta drejtojnë vëmendjen në shkeljen e të drejtave të shqiptarëve në Kosovë. Kjo historikisht mund të vlerësohet si fillim i ndërkombëtarizimit të çështjes së Kosovës dhe të shqiptarëve në konflikt me Serbinë (K.Ditore).

Minatorët, pasi u tradhtuan e dualën nga zgafella, shumica largohen nga puna ndërsa ndaj udhëheqësve të Trepçës dhe udhëheqësve të Krahinës, bëhen gjyqe politike.

Kushtetuta u ndryshua e shqiptarët përsëri u tradhtuan. Më 23 mars të vitit 1989, në Kuvendin e Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, aty ku edhe sot është Kuvendi i “Republikës” së Kosovës, në kundërshtim me vullnetin e qytetarëve, do të ndryshohet Kushtetuta e vitit 1974, me çka suprimohet autonomia e Kosovës në Federatën Jugosllave, duke e lënë Kosovën si pjesë përbërëse të Serbisë.

Nga 190 delegatë të tri dhomave sa kishte atëherë Kosova, vetëm Riza Lluka, Melihate Tërmkolli, Shkëlzen Gusinja, Ukë Bytyqi, Sadik Zuka, Remzi Hasani, Menduh Shoshi, Bajram Buçani, Mehdi Uka dhe Avdi Berisha votojnë kundër suprimimit të asaj autonomie.

Dy delegatë thuhet se abstenojnë, ndërsa 25-30 mungojnë në seancë.

Po atë ditë filluan Demonstratat anekënd Kosovës. Dhjetëra të rinj shqiptarë vriten nga milicia serbe që nuk ishin as të parët e as të fundit, fatkeqësisht.

Shumica e deputetëve shqiptare nga frika ose të etur për pozita për pushtet e për para, përkrahën politikën hegjemoniste serbe dhe e kthyen Kosovën mbrapa… si Kosovë e Metohi e Kosmet, që edhe sot e quajnë serbët që ulën afër Hashimit e Isës, bile i përshëndesin me tre gishta, në parlamentin e Kosovës, Isa me dy kurse Hashimi përshëndet me një gisht.

Kundërshtimi i një numri të vogël të deputetëve megjithatë mbajti gjallë shpresat e shqiptarëve, sepse vetëm ata përfaqësonin vullnetin e shumicës, edhe pse ishin pakicë në Kuvendin e Kosovës.

Njëra nga to ishte Melihate Tërmkolli, aso kohe heroinë, ndërsa tash e pavendosur,  që ta votoj ose jo Hashim Thaçin Thaçin, njeriun më të përfolur, kriminelin, hajnin dhe rrencin (Deputetët e papërcaktuar: Anton Quni, Melihate Tërmkolli kurse Doruntinë Maloku nuk është përgjigjur nëse voton për apo kundër). / VIJON

 

LEXONI: 

Skenari i zi për LDK-në! E Ramushi tradhton Vetvendosjen…

Ai që thirri “Allahu Ekber” është njeri i SHIK-ut, punon në PTK

 

 

 

Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Hashimi duhet te dali separi para gjykates per vrasjen e Ali Ukes
  Duhet te dali para gjykates per kerrcnimin qe i ka bere Kolonel
  Ahmet Krasniqit me telefon -Do luftoj kunder teje ma shume se kunder Millosheviqit ne prani te Haradinajt , Rexhep Selimit
  Tahir zemes e te tjerve qe mund te deshmojne qe ishin prezent dhe pas pake kohe vritet Kolonel Krasniqi Ky Hashim, duhet te pergjigjet per te gjitha vrasjet politike te gjate luftes e paseluftes Ky Hashim meriton te qitet ne konop sa ti vertetohen
  Krimet Pra nuk ka vend diskutimi as pazari te Isa quhallit per
  tu ber Hashim Krimi kryetar! Vetem nese shqipetaret deputet jan idijot!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...