Published On: 14 Tetor, 2016

“Hashim Thaçi po mundohet të shpëtoj nga Gjykata Speciale! Ja kush nga PDK i vrau njerëzit e LDK-së”

Deputeti i LDK-së, Adem Salihaj ka theksuar se Hashim Thaçi po mundohet që të shpëtoj nga Gjykata Speciale.

Ai këto komente i ka bërë në emisionin “Rrokum Rroll” në TV Rrokum. Sipas tij, do të gjykohen shumica e shokëve të Hashim Thaçit.

 “Thaçi po mundohet që ta shpëtoj lëkurën e tij, dhe të disa shokëve të tij”, tha ai.
Sipas Salihajt LDK nuk ka bërë asgjë për të zbardhur vrasjet e pasluftës.

Njerëzit e PDK-së janë ata që kanë vrarë aktivistët e LDK-së.

Adem Salihaj ka komentue ne Rrokum Roll letrat e Presidentit Thaci dergue Kryeprokurorit per zbardhjen e vrasjeve te mbasluftes dhe atentatin ndaj Presidentit Rugova.

“Une kam thane se letrat e Thacit jane thjesht nji loje, nuk ka asgja serioze dhe te sinqert aty, sepse ai nuk ka te drejt ligjore me i thane Prokurorise se kur me i nis hetimet”, tha Salihaj.

Ai thote se kjo deshmon qe Prokuroria nuk guxon me ba hetime per vrasjet, pa i thane Thaci.

“Thaci me kete deshiron me pshtue lkuren e tij, ketu e ka hallin ai, qe me pshtue nga Gjykata Speciale, ka pshtue gjithmone tue i çue njerezit e tij neper burgje. Ky asht cmimi per pshtimin e likures se tij”, thote Salihaj.

Salihaj thote se Thaci ka qene ne krye te organizimeve politike dhe ushtarake, strukturat e te cilave kane krye vrasje, raporton Rrokum.TV

Thaci ka qene shefi, mbi te gjithe shefat tjere, thote Salihaj.

Salihaj ka thane se aktivistet e LDK’s i kane vra kundershtaret politike qe jane ne PDK, por qe munden me qene edhe ne parti tjera, sepse ata qe kane krye vrasje nuk kane ardhe nga Marsi.

Adem Salihaj ka fole per deklaratat e Hashim Thacit, i cili ka thane se dikujt ne LDK i ka pengue koalicioni i madh gjithperfshimese dhe i kane ba atentat Presidentit Rugova.

“Jam habite pamase nga kjo deklarate, une kam qene propozues per koalcionin me AAK’ne, dhe une kam marre iniciative pa dijen e Presidentit Rugova per kete, ndersa kur e kam njoftue Rugoven ai asht pajtue, por ka pase vec nji hezitim per kete se a kane me lejue nderkombetaret me ba kete”, raporton Rrokum.TV.

Disponimi i nderkombetareve ka qene per nji qeveri gjitheperfshimese, jo vec me PDK, thote Salihaj ne Rrokum Roll.

Per atentatin ndaj Presidentit Rugova, Salihaj thote se asht ba kur LDK ka qene ne qeveri me AAK, dhe vizita e Solanes ka qene gjyse ore mbasi ka ndodhe tentim atentati ndaj Presidentit Rugova.

“Nuk kam informata se Presidenti Rugova asht takue me Thacin para takimit me Solanen, nuk e besoj absolutisht”, thote ai.

Salihaj ka vlersue se LDK duhet me fole per vrasjet politike, ani pse asht ne Koalicion me PDK.

Deputeti i LDK Adem Salihaj ka thane se asht i gatshem me deshmue per cdo gja qe din, qofte edhe ne Gjykaten Speciale.

“Ajo asht Gjykate e jona sepse asht ba me ligjet tona, prandaj jam i gatshem me deshmue. Kam qene i rrezikuem gjithmone dhe jam i vendosun me thane te verteten”, raporton Rrokum.TV.

Ai thote se deri tash drejtesia kosovare nuk e ka zbardhe asnji rast te vrasjeve politike.

“Kam informata te caktueme per vrasje te caktume dhe nuk shkoj me i dorezue ne Prokurori, sepse nuk kam besim ne te, sepse mendoj qe keqperdoren”, ka thane Salihaj ne Televizionin Rrokum.

Krejt ne fund Salihaj ka thane se per Demarkacionin nuk ka dale asnji fakt qe me nderrue mendimin per kete marreveshje.

“Marreveshja nuk asht ne rregull dhe qendrimi im nuk ka ndryshue”, perfundon Salihaj.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. diaspora thotë:

    keto vrasja si para luftes si mbas luftes jan te gjitha prej katilave shpifsave shpiunave te PDK pra ketu ka dor vetem pdk e hashim thaqit urdhrat jan te gjith prej pdk prej hashim thaqit deri sa nuk burgose kruesori i maparshem i pdk dmth hashim thaqi nuk do te ket liri ne kosove hashim thaqi ka bashkpunu gjithnji me sllobodan milloshviqin e tash punon me nikoliqin vuqiqin daciqin etjer serb(shkije)pra ky qen duhet sa ma shpejt te burgoset deri sa nuk burgoset prej anmiqve t ti e anmiqet e ti jan te pdk sepse per ta pshtu leuren e vet asht edhe partin e vet ty e shpiunu shkatu ngacmu qajo parti qe eka ngritun zgjedhur.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...