Published On: 11 Tetor, 2016

Hashim Thaçi po kërkon hetimin e Xhavit Halitit nga Gjykata speciale për atentatin ndaj presidentit Rugova!

 

Kërkesat e djeshme ndaj Prokurorisë së shtetit që të zbardhen të gjitha vrasjet në Kosovë, para gjatë dhe pas luftës, dhe sidomos ato politike, do të krijojnë një shpërthim të ri në PDK, sado që liderët e saj, Kadri Veseli ish shefi i SHIK-ut me shokë do të mundohen ta mbajnë të kontrolluar këtë shpërthim, por rrjedhat do të jenë jashtë përcaktimit të tyre, dhe jashtë fuqisë së tyre. Lufta tashmë është hapur ndërmjet krerëve të PDK-së dhe ish shefit të saj Hashim Thaçit.

Ky tashmë ka kaluar në kundërsulm duke goditur një nga një të gjithë ish shokët e tij të luftës, të cilët janë jo vetëm të njollosur me korrupsion, përfitime marramendëse, me bashkëpunim me serb e deri tek vrasjet politike, nëpërmjet të cilave e siguruan ngjitjen në krye të shtetit, edhe pse me pak vonesa, për shkak të fuqisë politike të jashtëzakonshme të Rugovës.

Një nga kërkesat e Hashim Thaçit e theksuar posaçërisht nga mediat është atentati ndaj presidentit Ibrahim Rugova. Të paktën bazuar në dëshmitë e atyre që ishin të përfshirë në atentate ndaj Rugovës, më shumë se njëherë në rrëfimin publik, pra për media kanë dëshmuar se njeriu kryesor që e udhëhoqi dhe koordinoi atentatin ndaj presidentit Rugova është Xhavit Haliti, zyrtar i lartë i PDK-së, nënkryetar i Kuvendit të Kosovës që nga pas lufta, dhe hija gri e përhershme e kësaj partie, i përmendur si gjithmonë si njëri nga njerëzit më të fuqishëm për nga ndikimi në Kosovë.

I dyshuar për ‘nëntokë’ të pasur, drejtues i bizneseve të errëta, dhe që as minimalisht pasurin e tij nuk e ka në emër të tij, po kërkohet nga Gjykata speciale, përkatësisht ka një dosje që atë e bën përgjegjës të paraqitet para saj.

Duket se pas Azem Sylës, njëri nga njerëzit e dikurshëm në PDK që pritet ti dorëzohet drejtësisë me ndihmën e Hashim Thaçit është Xhavit Haliti.

Përplasja e drejtpërdrejt e Thaçit me të mund ti shkaktojë pasoja të dhembshme presidentit të Kosovës, por i shtyrë nga betejat e minutës së fundit, të cilat po afrojnë për të dhe klikën e tij, dhe se ndërkombëtarët që kanë rol kryesor në politikbërjen e Kosovës, janë në humbje të durimit, kështu që i kanë kërkuar që ta tregojë vetën më tepër demokrat, dhe ta mbështesë më shumë vendosjen e shtetit ligjor, dhe se për këtë Thaçit i duhet të gëlltisë copa thëngjijsh përvëlues. Por, a do të digjet para se të digjen shokët e tij, apo bashkë me ta mbetet të shihet. Ai po lufton që bashkë me Kadri Veselin të jenë ‘kështjellarët’ e fundit të krimit të organizuar dhe organizator e mbështetës të krimit të organizuar.

Hetimi i atentatit ndaj presidentit Ibrahim Rugova do të zbulojë padyshim krerë të lartë të PDK-së të përfshirë në atentat, por gjithashtu mund të zbulojë edhe tradhtarët e Rugovës.

Por, pavarësisht rezultatit të hetimit, ai thjesht ka shkaktuar tronditje në kampin e PDK-së, e cila do të sjellë zhvillime me kundërgoditje, shpërthimin e informacioneve që mund të rihapin çështje të ndjeshme për Hashim Thaçin, dhe Xhavit Haliti dhe ish shokët e presidentit kanë informacione të bollshme për ta goditur rëndë, nëse deri tash nuk e kanë bërë këtë me dëshmim ‘të mbrojtur’ para Gjykatës speciale. SHQIPTARI.EU

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Rexhep Elezaj thotë:

  PRESIDENTI, KATËR LETRAT E “ALI BABËS DHE 40 HAJDUTËT”..!?
  Nga: Rexhep ELEZAJ
  Prapavija dhe sikleti që e kanë shty presidentin e dhunshëm të Kosovës H. Thaçin, më i përgatit dhe shkruar katër letrat famoze, dhe të njëjtat pas konferencës më gazetarë memecë, t’ia dërgon gjykatave dhe prokurorisë, seç ma kujtoj përrallën popullore; “Ka ra hajni në katund”, i cili pasi që e kishte vjedhur katundin fillon të bërtas; “kapeni hajnin, kapeni hajnin”, por fshatarët e zbuluan se ai ishte vetë hajni. Siç ma solli në mendje edhe tregimin e vjetër “Ali Baba dhe 40 hajdutët”, sepse pas katër letrave (lexo: urdhëresave) të H. Th. qëndron një grumbull i lloj-lloj motivesh, shkaqesh, arsyeve si dhe lojërave të tij politike, të vërtetën e të cilave e dinë vetëm ai.
  Por, shkaqet formale të cilat e kanë detyruar që dje H. TH. të thërras konferencë urgjentisht më gazetarë, dhe të njëjtëve t’iu mohon të drejtën që t’i shtrojnë pyetje, ashtu siç veprohet zakonisht në rastet e tilla, na bën të konkludojmë, se bëhet fjalë për një zor dhe siklet të madh personal që e ka detyruar që ato katër letra t’ia drejtoi organeve të drejtësisë, më kinse kërkesën për fillimin e hetimeve për vrasjet dhe krimet para, gjatë dhe pas luftës. Mbase, sipas mendimit tonë këtë e ka bërë gjithnjë në kontekst të “shpëtimit” të tij nga akuzat që e rëndojnë nga prokurori ndërkombëtar Dick Marku, ose më këtë iniciativë personale dëshiron, së pari, për t’u dëshmuar para qytetarëve dhe ndërkombëtarëve, se është njeriu superior dhe “Bosi i krejt bosave” në Kosovë, pa nënshkrimin e të cilit nuk mund të merret asnjë vendim shtetëror, dhe, se pa pëlqimin e tij asgjë nuk mund të lëvizë dhe të vendoset në shtetin e Kosovës..!?
  Hilja për nisjen e hetimeve për zbulimin e të krimeve dhe vrasjeve politike që kanë ndodhur në Kosovë gjatë dhe pas luftës, para se Gjykata speciale t’i ngritë aktakuzat e para, ku vetë H. TH. mund të gjendet krye të listës së “peshqve të mëdhenj” të cilët pritën të arrestohen të parët, është evidente, duke përfshirë këtu frikën dhe taktikën e tij prej “gjarpri” afrikan, që të përfitojë poena politik tek faktorët ndërkombëtarë, se është udhëheqësi dhe faktori i vetëm dhe kryesorë me të cilin mund të bisedojnë, dhe se pa të nuk mund të ketë stabilitet politik në Kosovë, madje gjithnjë sipas H. Th, ndoshta edhe më gjerë në Ballkan..?!
  Kaptinë e veçantë në lojën e tij perfide më katër letrat e tij drejtuar gjykatës dhe prokurorisë, është pa dyshim, kërkesa për gjoja nismën për hetimin dhe zbardhjen e tentim atentateve ndaj presidentit Ibrahim Rugova, kur të gjithë në Kosovë e dinë qëndrimin agresiv dhe armiqësor ndaj presidentit Rugova që e kishte H. Th. ndaj tij dhe LDK-së, para, gjatë dhe pas luftës, derisa e akuzonte hapur si tradhtar të kombit, i “cili do ta paguante më kokë çmimin e tradhtisë para popullit”! Ndërsa dje, pas 17 viteve do e kërkoi zbardhjen e atentateve ndaj tij, që nuk ka asnjë dilemë se kjo kërkesë është sa djallëzore, po aq denigruese për LDK-në rugoviane dhe Rugovistët e vërtetë, duke u tallur më ta në stilin stalinist, se ja, “ju nuk keni pasur kurrë guxim e as forcë, dhe as sot nuk keni guxim dhe asgjë në dorë, që të zbardhni asnjë vrasje politike në Kosovë, por as tentim atentatet ndaj liderit dhe presidentit tuaj, jo se jo, pa e marrë lejen dhe pëlqimin nga unë, sepse mbreti dhe Ali Baba i Kosovës jam unë dhe askush tjetër..”!!
  Se, pas katër letrave të H. Th. dërguar dje organeve të drejtësisë qëndrojnë lojëra djallëzore politike të cilat janë në shërbim të tij personal, qoftë për t’u dëshmuar se është “Georg Washingtoni” i shtetit të Kosovës, qoftë për ta hutuar dhe paragjykuar punën e Gjykatës speciale disa muaj para se ajo t’i fillon hetimet ndaj krimeve të luftës që kanë ndodhur në Kosovë nga individë brenda shtabit komandues të UÇK-së, me të cilin pretekst edhe është themeluar kjo gjykatë ndërkombëtare, nuk ka asnjë dilemë! Ndonëse për ta shpëtuar veten nga akuzat e shumta që e rëndojnë atë më vite të tëra të ngritura nga faktorë juridik ndërkombëtar, H. TH. është i gatshëm që të gjithë shokët dhe bashkëpunëtorët më ngushtë të “idealit” t’i fus një nga një në burg, vetëm që ta shpëtojë vetveten, sepse këtë tradhti ndaj njerëzve më të afërt të tij e ka bërë disa herë në 17 vitet e kaluara pa fije turpi, duke filluar nga Fatmir Limaj, Jakup Krasniqi, Sami Lushtaku, Sylejman dhe Rexhep Selimi, e tash së fundmi edhe ndaj dajës së tij, Azem Sylës, të cilin e futi në burg sikur mos të kishin qenë kurrë miq dhe shokë “të luftës”..!?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)
  • fery thotë:

   Kriacia dhe organi kroat i akuzez hetoi dhe arrestoi persona eminent te politikes dhe ekonomise ,bile edhe avikat ,prokuror lokal dhe gjyqtar etj. plote 6-7 vite ,dhe ato i beri larg syve dhe veshit te mediave ,ne heshtje te plite dhe pa buje mediatike .Mediat u bene te gjalla vetem kur u arrestua ish kr.ministri Sanader.
   Kurse , tek ne ne Kosove eshte e kunderta edh epse , gjithnji ne gjitha raportet respektive te progresit te cilat regulisht vijne nga BE dhe SHBA kerkohet vendime finale gjyqesore per denim te kryeseve te veprave kriminale dhe korruptive e qe per fat te keq nuke ka ,i nderuar z.Elezaj…???

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 2. fery thotë:

  Nuke eshte hera e pare kure politika paralajmeronte arrestime te “pashqeve te mdhej “e pastaj ato arrestime shendroheshin ne nji spektakel mediarik ,ne nji teater tragjiko -komik .Qytetaret jane mesuar me keto skena .
  Pse ne rastin konkret duhet te dale para mediave , ne nji konference per shtyp pra, te dale politika dhe te urdhroje arrestime , kure kete pune e ka per detyrim ligjor ta beje organi i pavarur i akuzes pa paterdi mediatike dhe pa shume halkakame. Por,nese ndodhi dje keshtu ateher deshem apo nuke deshem , edhe nese nuke ka kjo pune e urdhrit te presidentit per hapje hetimesh ,vetevehtiu dele se cenka e vertet se ka dhe paska pase edhe ne te kakuaren ndikim politika ne vendime gjysore dhe ngritje akutash ,bile po dele se edhe deri ku mund te shkoje dhe ne cikin drejtim mund te shkoje akuza e , qe do te thote se as ne te ardhmen nuke mund te presim pune te pavarur te organit te akuzes dhe drejtesise ne kosove
  Dhe nese eshte keshtu ateher dicka te ngjajshme ne e kishim pa dhe perjetuar ne ish sistemin jugosllavo-komunist ne ish jugosllavi ku dihej se ndaje kujte dhe kure duhej te ngrihej aktakuze dhe ne cilin drejtim ajo akuze duhej te orjentohej…
  Uroje qe keshtu mose te jete dhe keshtu mose te ndodhe

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...