Published On: 15 Shkurt, 2016

Hashim Thaçi, me krerët halabakë të LPK-së, hafije të dyfishtë, të UDB-së

 • “Amanetin e keq nuk duhet me e krye” – Mulla Zekë Bërdynaj –

Idriz Zeqiraj


Hoxha nacionalist, i burgosuri politik shumëvjeçarë, në Goli Otok dhe gjetkë në Jugosllavi, Mulla Zekë Bërdynaj, nga Radavci i Pejës, thoshte: “Amanetin e keq nuk duhet me e krye”. Ai i përkiste familjes së madhe dhe fisnike të Tahir Lushit, e cila zotëronte mullinj, sharrë, tokë të shumtë, bagëti dhe bjeshkë. Kjo familje shquhej për atdhetarizëm në mbrojtje të kufijve të Kosovës, përfshi edhe Sanxhakun. Mulla Zeka ishte hoxhë përparimtar dhe jo përralltar. Ai ishte hoxhë i shkolluar, arsimdashës i madh dhe shkollimin, jo vetëm të djemve, por edhe të vajzave shqiptare, e shihte si parësi. Ai dha shembullin familjar dhe djemtë e vajzat e familjes Bërdynaj u shkolluan dhe furnizuan me kuadro arsimore e tjera profesione Pejën, Istogun dhe më tej.

Një amanet të keq të Isa Mustafës me njerëzit që e rrethojnë, është edhe zgjedhja e Hashim Thaçit për President të Kosovës. Andaj, nuk duhet krye në asnjë mënyrë, madje në asnjë rrethanë. Së pari, ky amanet nuk është i LDK-së, por i Isa Mustafës dhe klanit të tij. Është marrë një gjysmë -po- je nga disa shelegë të Isës, vetëm për të biseduar për mundësinë e një koalicioni me PDK-në. Dhe, këtë -po- Isa e përdori, më saktë, e keqpërdori për pazare personale me Hashim dallaveren: “Unë kryeministër sot, ti president nesër. Kryesinë e partinë nuk e dhjesim fare dhe as opozitës nuk ja rrasim hiç, ata lë të lehin, ne vazhdojmë qeverisjen tonë”. Kjo është e vërteta, tashmë, e pranuar nga kuadrot e LDK-së në Qendër. Faturimi i marrëveshjes ndër partiake që i bëhet, tani, LDK-së, është fiktiv, i rrejshëm me fund.


Hashimi është i fundit në Shqiptari që do ta meritonte postin e presidentit
Arsyet pse Hashim dallaverja  është i fundit, madje në tërë Shqiptarinë, që do ta meritonte karrigen e presidentit, janë numerike, të bollshme. Personalitete ndërkombëtare e vendore, gazeta e revista prestigjioze botërore, kanë thënë e shkruar se Hashim Thaçi është hajn ordiner, kontrabandist droge, duhani, prostitucioni, të organeve njerëzore dhe çkamos tjetër. Por, unë nuk shkel parimet bazë të profesionit, të gazetarit. Mësuesi im në Universitetin e Tiranës, Dritëro Agolli, duke shpjeguar lëndën “Stili dhe redaktimi në gazetë”, në mes tjerash, thoshte: “Nëse të mungon fakti, mos fillo shkrimin”. Prandaj, për akuzat e sipërcekura, nuk marrë përsipër të shkruaj, sepse me mungojnë faktet përkatëse dhe, thjesht, nuk dua të besoj.

Por, unë veçoj 4 (katër) arsye bazë, 4 (katër) arsye kryesore që Hashim Thaçi do të ishte i fundit në Shqiptari, për ta merituar postin kulmor të shefit të shtetit. Madje, nëse kjo do të ndodhte, nëse shqiptarët do ta bënin një marrëzi, një horllëk, një pisllëk të tillë, do të mbeteshin përjetësisht të turpëruar, të marruar dhe pa fije respekti nga bota demokratike e sotme dhe brezat e ardhshëm shqiptarë. Dhe, veçojmë, duke i faktuar krimet e rënda të monstrës Hashim, për të cilat asnjë popull në botë, asnjë shtet ligjor, nuk do ta falte dhe, larg qoftë, për ta bërë president të vendit:

 

 1. – Sabotimi i luftës të Kosovës 

Hashim Thaçi, me krerët halabakë të LPK-së, hafije të dyfishtë, të UDB-së dhe të Sigurimit antikombëtar shqiptar, sabotuan luftën në Kosovë. Ndarja dhe përçarja e faktorit ushtarak të Kosovës, ishte vepër direkte e social-komunistëve të Tiranës, të prirë nga presidenti Mejdani, Gjinushi, Milo dhe Klosi me kompaninë vrastare. Hashimi, me bandën e tij të LPK-së së Zvicrës, i bëri puç udhëheqjes të LPK-së të vjetër. Me urdhër të Tiranës zyrtare, UDB-së serbo-sllave dhe të sigurimit të fshehtë francezë, DGSE, themeloi organizatën ilegale vrastare, terroriste e fashizoide SHIK. Grupet e para atentatore, terroriste, i përgaditën në Shqipëri dhe Francë, të cilat, me aksionet terroriste kundër kuadrit ushtarak institucional dhe të veprimtarëve të LDK-së të Ibrahim Rugovës, do ta sabotonin luftën dhe do ta merrnin pushtetin. Dihet, Tirana zyrtare, besnike e nostalgjike e vëllazërisë me serbo-sllavët, që nga Lufta e Dytë Botërore, ishte përcaktuar se “kryeqyteti i Kosovës është Beogradi!”

Autori i këtij shkrimi, duke qenë në Emergjencën e Luftës, në furnizimin me bazën materiale dhe armatimin për luftëtarët, që nga nisma e luftës e deri në mbarim të saj, në Malësinë e Gjakovës dhe të Prizrenit, mund të rendisim qindra shembuj e fakte, për sjelljen banditeske e sabotuese të luftës të SHIK-ut të Hashim Thaçit e Kadri Veselit dhe të SHISH-it të Fatos Klosit me bandën e tij. Vetëm me një rast, kur Firma jonë “Etniku”, me qendër në Mamurras, të Kurbinit, transportonte bazë materiale dhe armë të rënda për në Koshare, në Fierzë të Tropojës, vetëm pak kilometra nga vend-vrasja e Ilir Konushevcit, banda që ekzekutoi tribunin e demokracisë shqiptare, Azem Hajdarin, me bandën e SHIK-ut të Kosovës, ndaloi karvanin e kamionave, maltretoi dhe burgosi shoferët dhe personelin shoqërues të ngarkesave. Është dashur të paguhet një haraç prej 25 mijë markave gjermane, për t`u liruar dhe zhbllokuar nga ba nda e SHISH-it dhe e SHIK-ut.

Kërcënimi i drejtpërdrejtë telefonik i Hashimit, për Ministrin Ahmet Krasniqi,  se “me ty shpejt do ta kryej misionin” dhe sharja me nënë e bërë atij, është dëshmi faktike e një krimi të rëndë dhe sabotim i luftës. Ishte kolonel Ahmet Krasniqi ai që vuri në jetë, në zbatim, taktikën dhe strategjinë e luftës, në baza shkencore të artit luftarak. Vrasja zyrtare e Ministrit të Luftës, në kohën e luftës, ishte sinjali i parë i sabotimit të luftës për çlirimin e Kosovës. Vijon / Shqiptari.eu

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Lumjani thotë:

  Jam nga Kukesi.E lexova shkrimin dhe do perfundime mund ti nxjerr edhe une.Ne vitet ’98-’99 i kemi pase ne Kukes te dy palet,FARK dhe UCK.I kemi pare mire se si shkojshin mes vetit.Bejshim edhe muhabet me ta.Kur binte puna per politike,FARK jepnin jeten pet Rugoven,kurse UCK jepte jeten per Stalinin e Enver Hoxhen.Nji uckisti ja kam pa nji foto te klasikeve te marksizmit.Nji qe kishte disa vite qe banonte ne Kukes e qe me vone u bo komandant,c do dite blinte gazeten e komunisteve Zeri i Popullit dhe e bente gazeten tub mos me ju duk titulli.Pati hy edhe ne pune ne Kukes,pune shteti e do gjakovare te Kuksit e ndihmojshin.Marksistat edhe nderimin e bejshin me grusht.Kam njofte ne Kukes Azem Sylen,Kadri Kryeziun,Komandant “Leopard -2”,Xheladin Gashin,Plakun,ne Krume te Hasit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  I nderuari Idriz Zeqiraj Letren qe e preke penda e jote behet
  thesar i fjales se vertete e thane troq e shkurt Krejt shipetrqe!
  Nuk ka e as qe ka pase force e interes qe ta gerrbave qendrimin tuaj
  vertikal e intelektual Eshte kenaqesi e veqant te lexohen fjalet tuaja te burrit te podit te gurit Qe si bjeshken e rusulise e kan rrehe meqavat Acari e terbimi nga njeri dhe sheje si ngelet
  Idrizit Faqebardhe !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...