Published On: 13 Tetor, 2016

Hashim Thaçi ka të dhëna për atentatin ndaj Presidentit Rugova. “Koalicioni me PDK-në e pengonte dikë? – Video

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thnë se ekzistojnë të dhëna rreth përpjekjes për atentat ndaj Presidentit të ndjerë, Ibrahim Rugova, në vitin 2005.

Thaçi ka treguar se në mars të atij viti është takuar me faktorët relevantë ndërkombëtarë, me shtetet e Quintit dhe me Presidentin Rugova, me ç’rast është arritur marrëveshje për ndërtimin e një koalicioni të ri qeverisës në Kosovë.

“Atë ditë vinte zotëri Solana (asokohe shef i NATO’s, v.j.) në Kosovë. Pak minuta para se të takoheshim për ndërtimin e koalicionit të ri dhe qeverisë së re, ka ndodhur atentati ndaj Presidentit Rugova”, ka treguar Thaçi në “Zona e Debatit” në Klan Kosova.

“Shtrohet pyetja, kë e ka penguar ndërtimi i atij koalicioni të ri?”, ka thënë Thaçi.

“Pse u pengua ardhja e Presidentit Rugova në takim? Prej kujt? Kush e ka ditur?”, ka pyetur Presidenti, transmeton Gazeta Express.

Ai ka pyetur se pse nuk po zbardhet e vërteta e atij rasti, e atij shpërthimi, e tentim atentatit ndaj Rugovës, apo edhe hedhja e bombës ndaj shtëpisë së Rugovës.

“Ato gjëra dikush i di. UNMIK dhe EULEX i ka trajtuar. Ka edhe të dhëna”, ka deklaruar Thaçi. /Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...