Published On: 24 Gusht, 2016

Hashim Thaçi do të arrestohet nga “Bllaca” 5! Me njeriun e bordeleve, nëntokës, vrasjeve politike, krimit të organizuar nuk ka BE

 

Anton Shala

Presidenti i vendit Hashim Thaçi po mundohet ti bind shqiptarët që ta votojnë demarkacionin si çështje të interest nacional, integrimeve europiane dhe të proceseve të tjera të përbashkëta.
Por, cila është e vërteta e integrimeve, a është e vërtetë se shërbimet sekrete perëndimore i besojnë truqeve të Hashim Thaçit që nëpërmjet lobimit me para, po arrin mbështetje retorike për demarkacionin?
Shërbimet sekrete perëndimore dhe nëpërmjet tyre të gjitha qeveritë, si ato europiane dhe amerikane e kanë të qartë, se Thaçi interesin e tij e ka gjetkë, si të shpëtojë nga gjykimi për krimet e kryera për një kohë të gjatë derisa ai erdhi në krye të qeverisë dhe shtetit. Për nxitjet e tij të bëra në luftë për vrasjen e presidentit Rugova dhe të mbështetësve të tij, por edhe të pjesëmarrjes së tij të drejtpërdrejtë në krime, rrahje, torturim, dhe dyshim në disa vrasje.
Ndërkohë, që ai beson se për krimet ndaj shqiptarëve nuk ka gjykatë që i kërkon llogari, po përpiqet që të shpëtojë në të gjitha mënyrat edhe nga Gjykata speciale, duke ia ngarkuar përgjegjësinë për të gjitha vrasjet ndaj serbëve Azem Sylës, dhe veten duke e shpallur jashtë çdo vendimarrje kritike dhe kriminale.
Ai gjatë gjithë kohës që po vazhdojnë bisedimet me Serbinë në Bruksel, po lobon në mënyra të ndryshme në Serbi dhe në qarqe proserbe për të siguruar heqjen e akuzave ndaj tij nga shteti serb.
Por, pavarësisht se si do ti përfundojë pazaret me serbët, të gjitha informacionet tona dhe ato të shërbimeve më të besueshme perëndimore, janë të bindura se Hashim Thaçi nuk do ti shpëtojë arrestimit dhe ndëshkimit për krimet, vrasjet politike në Kosovë, krimin e organizuar, pasurimin marramendës të tij dhe të familjarëve, jetën prej pashallarëve, nga dikur varafanjakët e Kosovës, sot bosët e Ballkanit e më gjerë.

“Nuk ka gjykatës të botës, dhe as fuqi në botë, që e ndihmon atë që të shpëtojë nga hyrja në burg”, na ka thënë një burim yni perëndimor.
Është e qartë tashmë për strukturat e drejtësisë dhe ndjekjes perëndimore, se Hashim Thaçi do të kapet nga “Bllaca” 5, për krimet e luftës dhe krimet politike.
Retorika e tij e shpalljes fajtor të shqiptarëve për vrasjen e disa serbëve, dhe se kushdo që ka vrarë do të dënohet, do të duhej të thuhej nga ai në kohë lufte dhe jo tani, kur është tepër vonë.
Por, atëherë bënte presion maksimal për të krijuar urrejtje ndaj Rugovës dhe mbështetësve të tij, dhe për mosbindje të vriteshin e dhunoheshin.
Edhe postet e tij, janë të dyshimta krejtësisht sepse ato i ka fituar pa meritë reale, duke manipuluar zgjedhjet, siç është e ditur në të gjitha rastet ka
Por, ai nuk do të harrohet edhe për vizitat e tij në bordele, lidhjet e tij me nëntokën, tregtia me naftën, cigaret e deri tek bananet.

Por, një çështje me rëndësi tani është se a janë personazhet e luftës duke e luftuar njëri tjetrin, dhe tani krerët e UÇK-së po e luftojnë njëri-tjetrin?
Pa dyshim se po. Lufta e Hashim Thaçit është e fokusuar në dorëzimin para drejtësisë të të gjithë të dyshuarve për krime, me kusht që ai të jetë i mbijetuari i të gjithave. Kjo tepër vështirë e arritshme.
Ndërsa, deklarimet e tij se do ta luftojë korrupsionin me shumëfishimin e trupave institucionale të krijuara nga ai, e bën edhe më të pabesueshëm premtimin e tij. Në esencë ai as që premton, përkundrazi ai e bën të kundërtën e atij ‘premtimi’ të dhënë publikisht.
Për ta luftuar korrupsionin ai dhe ky pushtet duhet që ta prangosin vetveten. Pra, aq është shpresa se ata do ta bëjnë një gjë të tillë, madje jo vetëm tek shqiptarët në Kosovë, por edhe tek zyrat ndërkombëtare në BE dhe në Uashington.
Në fakt mesazhet e dhëna nga nënpresidenti Bajden, u keqpërdorën edhe njëherë së pari nga vetë presidenti Thaçi dhe pastaj nga udhëheqësit tjerë të lartë të shtetit.
Kur Bajden tha se krimi i organizuar dhe korrupcioni është kancer i shtetit, ai ua tha troç Presidentit dhe kryeministrit, se lufta e juaj ndaj tyre është e pamundur, pasi ju jeni ‘kanceri’ i dyshuar.
Bajdeni u tha politkanëve që ta luftojë korrupsionin dhe krimin e organizuar, pasi populli se bën dot këtë luftë.
Të gjitha qeveritë e Europës perëndimore dhe të Amerikës, qoftë të majtit apo të djathtit e dinë se udhëheqës të krimit të organizuar dhe korrupsionit janë vetë udhëheqësit, dhe të gjitha këto i dinë nga informacionet burimore të shërbimeve sekrete.
Të gjithë ata udhëheqës që nga pas Lufta e Dytë Botërore, edhe pse ishin të ndihmuar dhe ishin miq, nga vende të fuqishme, ata në fund u braktisën dhe u lanë të vriteshin, të vareshin dhe të përjetonin dënimin e merituar nga populli i tyre.
Dhe kur perëndimi të mbështesë popullin, atëherë ai ngrihet si uragan dhe i jep dënimin e merituar liderit që ka kryer gjithë dhunën dhe poshtërsitë mbi shqiptarët apo shtetasit e tij.
Pra, Hashim Thaçi më shumë do të pësoj për aq kohë sa do të provojë ti ikë drejtësisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...