Published On: 7 Prill, 2016

Harta që i thotë “bye bye” Demarkacionit dhe ekspertëve

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/biseda-erotike-ermira-mehmeti-ja-ofertat-qe-me-bene-para-publikimit/

http://www.shqiptari.eu/pse-milaim-zeka-e-don-arrestimin-e-azem-syles/

http://www.shqiptari.eu/qeveria-bukoshi-ua-ndali-ushtarakeve-pagesat-nuk-ia-hiqte-me-as-shpenzimet-e-kosova-ishte-ne-lufte/
Kjo hartë nuk është bërë publike nga ana e Agjensionit të kryesuar nga Murat Meha. Sipas tij, rugovasit kanë plotësisht të drejtë se pse nuk e pranojnë këtë Demarkacion.

Një burim nga Ministria e Mjedisit dhe e Planifikimit Hapësinor në qeverinë e Kosovës, i ka ofruar portalit tesheshi.com një hartë e cila komprometon marrëveshjen e bërë nga autoritetet kosovare për vijën e demarkacionit me Malin e Zi.

Këtë hartë Agjensioni Kadastral i Kosovës ia ka dorëzuar në vitin 2011 Departamentit amerikan të Shtetit. Sipas saj, del ajo që pretendojnë kundërshtuesit e marrëveshjes, se Kosova po humb rreth nëntëmijë hektarë tokë.

Burimi ka shtuar se kjo hartë nuk është bërë publike nga ana e Agjensionit të kryesuar nga Murat Meha. Sipas tij, rugovasit kanë plotësisht të drejtë se pse nuk e pranojnë këtë Demarkacion.

 “Ata të gjithë e dinë se ku është vija kufitare: Çakorri, Kulla e Zhlebit, Vaganica, Pllanica etj., të cilat janë pjesë e territorit të Kosovës dhe kurrë nuk kanë qenë pjesë e territorit të Malit të Zi”, thekson burimi, duke shtuar se ata kurrë nuk kanë paguar për kullota në këto pjesë porse i kanë marr me qira tokat – livadhet e pjesës matanë këtyre vendeve. /tesheshi/

Harta e Kosoves 2

Demarkacioni me Malin e ZiHarta e Kosovës.
Lexoni edhe: 
 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Jahir Bejta thotë:

  Keto prova duhet parashtruar me 3 Gusht !!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Jahir thotë:

  Keto fakte duhet parashtruar me 3 gusht!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Idriz Hysaj thotë:

  Nje gje e di qe jam pronar i ,,piqetes” kete e dine jo Haxhajt por Stankaj e me radh qetoka jone eshte mu ne kyfi dhe ka permbi 50 kosaq apo afer 10h dhe keshtu me radh kete e din çdo vendas se ka i kem megjat njeni me tjetrin .E sai perket kufinit me M.Te zi e din çdo i fshatit qe eshtepwrmbi 10 vjet se i keme kosit deri ne luft.Pas lufte as nje i hagjajve ska kosit as nje pllam as poshte as nalt qe i kemi kullosat por per arsye se tash nuk merrem ma me blektori prandaj kto kullosa kan fillu te behen mal…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...