Published On: 27 Prill, 2016

Harta më famëkeqe e Traktatit të fshehtë të Londrës, destinimi për të zhdukur shtetin shqiptar para 101 viteve

ALBERT VATAJ

Kjo është harta e Shqipërisë, e publikuar nga Biblioteka e Kongresit Amerikan, harta famëkeqe e Traktatit të fshehtë të Londrës, e cili kishte hartuar planin për të zhdukur shtetin shqiptar nga harta e Evropës.
Por, si do të shkatërrohej Shqipëria sot 101 vite më parë më 26 prill 1915, sipas Traktat të fshehtë, midis Fuqive të Antantës (Francës, Anglisë, Rusisë) dhe Italisë?
Pjesa veriore e Shqipërise, që përfshinë Malësinë në veri, në lindje Dibrën, deri në qytetin e Lezhës në perendim, dhe në jug deri të qyteti i Krujës, ky territor do t’i ipet Serbisë dhe Malit të Zi.
Pastaj, Serbisë i jepet e drejta të projektoj dhe ndërtoj linjën hekurodhore Danum-Adriatik.
Traktati parashihte formimin e një Shteti Islamik Shqiptar, me një territor shumë të vogël i mbikqyrur nga Italia. Italia do të marrë territorin jug-perendimor që përfshin Vlorën, dhe i ishullin e Sazanit.
Greqia do të marrë pjesën jugore të Shqipërisë. Ky ishte një traktat gjenocidial, kundër popullit me të vjetër në Evropë, i cili po të zbatohej do të kishte shuar përgjithmon egzistencën e popullit shqiptar.

(Marrë nga facebook i z.Albet VATAJ)

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. AMERIKA INTERVENOI ME 1920-1921 thotë:

    Mos te intervenonte Woodrow Wilson memvitet 1920-21 Shqiperia do te zhdukej dhe kurrrrrrrrr nuk do te kishte Shqiptar…..as Kosove…as Maqedoni…as Mal teZi…….beq Shkvellistan dhe Greqistan…………e albin al kudra e komunizmit han muuutttttttt per Ameriken…..bre AMERIKA krejt granim qk kane vvcceja….juq…….

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...