Published On: 31 Mars, 2016

Harta e vitit 1961 e ka Çakorrin jashtë Kosovës (Dokument)

Çështja e demarkacionit në mes Kosovës dhe Malit të Zi tash e sa muaj ka qenë njëra ndër temat kryesore shkak i mospajtimit në mes të opozitës dhe pozitës.

Edhe përkundër vendimit të komisionit ad-hoc i cili pas gjetjeve të tyre theksuan se nuk ka pasur shkelje sa i përket shënjimit të vijës kufitare me Malin e Zi, opozita vazhdon të insistojë në kauzën e tyre se kufiri mes Kosovës dhe Malit të Zi është në Çakorr dhe në Kullë të Zhlepit, transmeton Indeksonline.

Bazuar në një fotografi që ka postuar në rrjetin Facebook, profesori Ibrahim Berisha ku shihet një pjesë e hartës që është shkëputur nga libri “Geografski Atlas Jugoslavije, Zagreb, 1961, Harta nr.32”, shihet qartë se vija e kufirit në mes Kosovës e Malit të Zi nuk është ashtu siç po pretendon opozita.

Në këtë fotografi shihet Çakorri (1) jashtë territorit të Kosovës për të cilën opozita tash e sa muaj po insiston në atë se aty është kufiri me Malin e Zi, dhe se shënjimi i vijës kufitare nga ana e komisionit shtetëror për demarkacion po i falë Malit të Zi pjesë nga territori i Kosovës.

Po ashtu në këtë hartë shihet edhe Kulla e Zhlepit(2) për të cilën po ashtu të tri partitë opozitare VV, AAK e Nisma vazhdojnë të jenë këmbëngulës se nga Çakorri e deri te Zhlepi është kufiri i me Malin e Zi, e  kjo gjë sqarohet mjaftë mirë edhe përmes kësaj harte.

Opozita ka deklaruar se kufiri i Kosovës me Malin e zi është në Çakorr dhe në Kullë të Zhlepit, dhe pavarësisht vlerësimit të tre ekspertëve ndërkombëtar, demarkacioni i kufirit me Malin e Zi, nuk është i pranueshëm për opozitën dhe qytetarët dhe do të kundërshtohet pa kompromis./Indeksonline/

Image
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Ylber thotë:

    Shkrim tejet tendencioz! Askush ne Kosove kurre ska deklaruar qe Cakorri duhet te jete mbrenda kufijeve te Kosoves!!Ajo qe opozita, dhe jo vetem, ne Kosove kembengul eshte fakti qe mu kjo harte e deshmon me se miri: KUFIRI NDERSHTETERORE PERFUNDON-FILLON TE CAKORRI!!! Dakord!?

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...