Published On: 7 Janar, 2016

Harrojeni mjaltin me limon, ilaçi më i mirë kundër kollës është çokolata

Të gjithë kemi dëgjuar se mjalta dhe limoni ndihmojnë shumë në parandalimin e kollës, por sipas studimeve të reja, një rol shumë të rëndësishëm luan edhe çokolata.

Profesor Alyn Morice, kreu i studimeve kardiovaskulare dhe respiratore në Universitetin Hull, ka theksuar se ka prova se çokolata është ilaçi më i mirë kundër kollës, shkruan Daily Mail, transmeton Gazeta Blic.
Sipas studimeve të fundit, çokolata qetëson kollën, prandaj dëshmohet se përmbajtja e kakaos në çokolata është shumë më efektiv sesa shumë ilaçe tjera.
Pacientët të cilët kishin konsumuar çokollatë në bazë ditore, kanë rezultuar me shëndet më të përmisuar brenda dy ditëve, transmeton Gazeta Blic.
Studimi është kryer me 163 pacientë, ndërsa rezultatet përfundimtare do të publikohen brenda 12 muajve të ardhshëm.
Megjithatë, ky nuk është studimi i parë që dëshmon se çokollata mund të qetësojë kollën. Një hulumtim i tillë është kryer edhe nga Imperial College në Londër, ku është dëshmuar se kakao është një ilaç për kollën.
Ideja se çokollata mund të kurojë kollën mund të tingëllojë e quditshme, por hulumtuesit e projektit ‘Rokoko’ besojnë se faktorë kryesor për qetësimin e kollës është kakao.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...