Published On: 19 Tetor, 2016

Harrohen përplasjet Prishtinë-Tiranë, Hoxhaj e Bushati hapin konsullatën në Mynih

Dje u vlerësua se marrëdhëniet Prishtinë -Tiranë janë në pikën më të ulët, por duket se kjo situatë po tejkalohet edhe më shpejt. Kështu ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, i cili bëri deklarata të forta kundër Ramës në Beograd nesër bashkë me kryediplomatin shqiptar, Ditmir Bushati, do të përurojnë hapjen e konsullatës së përbashkët në Mynih, shkruan Gazeta Express.

Kështu bëhet e ditur në një njoftim të MPJ’së ku shpalosen aktivitetet e Hoxhajt jashtë vendit.

“Pas takimeve që do t’i zhvillojë në Mynih, Hoxhaj së bashku me ministrin Bushati do të përurojnë hapjen e Konsullatës së përbashkët Kosovë-Shqipëri në Mynih të Gjermanisë, si një nga zotimet e dala nga mbledhjet e përbashkëta të dy qeverive”, thuhet në komunikatën e dërguar nga Ministria.

Hoxhaj, pas përfundimit të vizitës në Suedi po qëndron në Mynih të Gjermanisë, ku po merr pjesë në Forumin Ekonomik për Ballkanin Perëndimor të organizuar nga dhomat e tregtisë të Mynihut dhe Bavarisë së Epërme, si dhe Qeverisë së këtij shteti. Pjesëmarrës është edhe ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, dhe përfaqësues të vendeve të rajonit.

“Institucionet e Kosovës janë duke punuar intensivisht për zhvillimin ekonomik të shtetit tonë. Aktualisht janë dy procese paralele me prioritet që edhe ne si MPJ po i shtyjmë përpara. E para është puna në forume të përbashkëta ekonomike me vendet e tjera të Ballkanit dhe me përkrahjen e BE-së dhe qeverive të tjera për të përfituar projekte të përbashkëta. Në anën tjetër, në agjendën bilaterale kemi takime veç e veç me shtete për promovimin e investimeve direkte në Kosovë dhe forcimin e marrëdhënieve në mes shteteve, ku prioritet është organizimi i forumeve të përbashkëta”, ka thënë Hoxhaj.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. EH,more gjynah,i ashtuquajtur minister HOXHAJ;a mund te me thuash:-Si do quhet kjo
    Consultate ne MYNIHCK!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...