Published On: 25 Maj, 2016

Haraqija gjente klientë për viza

Prokuroria Speciale e Kosovës në aktakuzën ndaj Ukë Rugovës ku është i përfshirë edhe Astrit Haraqija, thotë se ish-ministri kishte për detyrë gjetjen e klientëve për vizat italiane Schengen.

“Roli i Haraqisë ishte për të siguruar klientë për grupin. Dëshmitarë të shumtë kanë dhënë prova se ai ishte duke rregulluar viza italiane për ta,” thuhet në aktakuzën e prokurorit Allen Cansick.

 ” ka pasur 80 nga Gjakova,” citon prokuroria një përgjim të Haraqisë i cili përgjim sipas prokurorisë në kontekstin e përdorur i referohet numrit të personave për të cilët u përpoq të rregullojë viza.

KALLXO.com provoi të kontaktojë me Teki Bokshin, avokatin e Astrit Haraqisë në lidhje me akuzat me të cilat ngarkohet ish-ministri i Kulturës, por Bokshi ishte i paarritshëm.

Së bashku me Astrit Haraqinë dhe Ukë Rugovën akuzohen edhe 18 persona të tjerë.

Ukë Rugova akuzohet për krim të organizuar në lidhje me trafikim migrantësh dhe për këtë vepër penale mund të dënohet deri në 10 vjet burg.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...