Published On: 30 Maj, 2017

Haradinaj mashtroi Agjencinë kundër korrupsionit

Kandidat për kryeministër i koalicionit Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Nisma për Kosovës, dhe disa partive tjera të vogla, si duket ka mashtruar Agjencinë Kundër Korrupsionit (AKK), kur ka deklaruar vlerën e shtëpisë së tij private, e cila gjendet në lagjen Dragodan të Prishtinës, raporton INFOKUSI.

Kështu mund të thuhet se paku kur shikohet deklarimi i pasurisë së Haradinajt në Agjencinë Kundër Kosrrupsionit (AKK), për vleren e shtëpisë së tij dhe kur kjo krahasohet me vlerën të cilën e ka të caktuar në Komunën e Prishtinës, departamentin e tatimit në pronë.

 Në formularët e Agjencisë Kundër Korrupsionit, Haradinaj ka vetë deklaruar se shtëpia e tij me sipërfaqe prej 950 metra katror e ndërtuar në vitet 2001-2002 ka një vlerë prej 300 mijë euro.

Por, të njëjtën komuna e Prishtinës ia ka vlerësuar me çmim prej 1 milionë e 200 mijë euro.

Në faturën e tatimit në pronë thuhet se shtëpia e Haradinaj nuk është 950 metra katror siç ai e ka deklaruar në AKK, por është 1200 metra katror, raporton INFOKUSI.

Po ashtu çmimi i vlerësuar nga komuna për shtëpinë e pretendentit për kryeministër është 1.2 milionë euro, apo 3 herë më e lartë se sa vlera të cilën ia ka caktuar vetë Ramush Haradinaj, raporton INFOKUSI.

Po ashtu, para pakë ditësh INFOKUSI duke u mbështetur në dokumente zyrtare ka raportuar se kandidati për kryeministër nuk ka paguar as tatimin në pronë për shtëpinë e tij. Shuma e pa paguar e tatimit në pronë ka arritur në 4874 euro, raporton portali INFOKUSI

 

 

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...