Published On: 29 Janar, 2016

Hapet Konsullata e Kosovës në Ajova – SHBA

  • Është hapur Konsullata e Republikës së Kosovës në Iowa. Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi me këtë rast tha se kështu Kosova po e forcon partneritetin strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Sot pata nderin dhe kënaqësinë që në Des Moines të shtetit amerikan Ioëa, me prani të Gardës Amerikane, të hapë konsullatën e Republikës së Kosovës. Hapja e konsullatës së shtetit më të ri evropian në Iowa është kurorëzim i marrëdhënieve të shkëlqyeshme mes Kosovës dhe Iowa-s e SHBA-së. Falënderova guvernatorin e Ioëas Terry Branstad, Gjeneralin Timothy E. Orr, Senatoren Joni Kay Ernst, Drejtorin e Departamentit të Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Thomas K. Yazdgerdi dhe plot zyrtarë të lartë të pranishëm në ceremoni. Kjo konsullatë përbën një portë të re për forcimin e komunikimit dhe bashkëpunimit me SHBA-në, partnerin strategjik të Republikës së Kosovës. HTH”, shkruan Thaçi në Facebook.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...