Published On: 28 Shtator, 2016

Hapet klasa e gjuhës shqipe në Ukrainë, por në Turqinë e pesë milionë shqiptarëve asnjë

14425309_568810346643964_6229437990624231152_o

Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta,  zhvilloi një vizitë në fshatin Priazovski të Komunës së Zaporizhia, ku jeton një pjesë e kominitetit shqiptar, transmeton syri.net.

Por, në Turqinë e së paku pesë milionë shqiptarëve asnjë shkollë dhe asnjë klasë, ndërsa në Kosovë ku nuk jetojnë më shumë se 20 mijë, ka edhe komunë më veti, e edhe degë të studimeve.

Në një ceremoni prekëse dhe me pjesëmarrjen e gjerë të banorëve të fshatit, autoriteteve lokale dhe përfaqësuesve të komunitetit shqiptar nga krahina të tjera të Ukrainës, ambasadorja Kureta, inaguroi çeljen e klasës së gjuhës shqipe dhe u dhuroi nxënësve librat për mësimin e gjuhës shqipe, dhuratë e qeverisë shqiptare.

Pjesë e ceremonisë ishte, gjithashtu, një inskenim në gjuhën e vjetër shqipe nga fëmijët dhe mësueset. Vizita u mbyll me takimin e përfaqësuesve nga të gjitha vendbanimet e shqiptarëve në Ukrainë (rreth 50 pjesëmarrës), takim i cili konkludoi me themelimin e Unionit të Shqiptarëve të Ukrainës.

Për herë të parë përfaqësuesit e këtyre komuniteteve u takuan mes tyre në ceremoninë e inagurimit të Konsullatës së Nderit të Shqipërisë në Kharkiv, në qershor 2015. Në takim u bisedua gjithashtu edhe për Samitin e diasporës që do të zhvillohet në Tiranë, më 18-20 nëntor 2016.

SHQIPTARI.EU

14481847_568810309977301_6390126576500821995_o14468638_568810476643951_9123751057170295367_o14468164_568822489976083_427864640088150058_o14481872_568822479976084_3252076443624700132_o14480468_568822509976081_9096572425867862067_o14435349_568810259977306_754545494675892854_o14425309_568810346643964_6229437990624231152_o

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Andy thotë:

  Interesi eshte Qe erdogan te turqizoj shqiperin te mbushi vendin me zhami dhe te veshi me rroben e zeze femren shqiptare , ky eshte qellimi po 25 vite asnje qeverite nuk ka guzimin ti kerkoj ketij sulltani te ri ne turqit te drejta te barabarte mes shteteve, por marrin leke per te perhapur myslimanizimin ne shqiperi,,,,, turp per politikanet driteshkurtet shqiptar,,,,,,

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(2)
 2. Mendoi se kjo është një gjë mbi të gjitha gjëratë që ndodhin sot për popullin e shpërndar anë e kanëd botës.Nuk besoi se ka koment që e përshkruan ndjenjen shpirtërore dhe intelektuale të asajë pjese të popullatës që tani e ndien veten se është Shqiptar…ju lumtë të gjithë atyre që kontribuan për këte qeshtje.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(29) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...