Published On: 22 Janar, 2016

Hamiti: Rugova ishte lider unifikues

Muhamet Hamiti, ish bashkëpunëtor i afërt i Ibrahim Rugovës , në Zona e Debatit në Klan Kosova ka folur për “jetën e Rugovës” dhe Kosovën pas vdekjes së tij, njofton Klan Kosova.

Hamiti ka thënë se Rugova ishte lider unifikues, njeri tolerant dhe komunikues me të gjithë – qoftë edhe me kundërshtarët.

“Ka qenë një njeri me nerva, por me kontroll, ka treguar shenja mospajtimi”.

“Ai nuk e ka përzënë askënd nga LDK-ja; LDK-ja ka qenë më shumë se parti dhe prej copëzave të saj është formuar edhe pluralizmi i mëvonshëm”.

“Rugova ka qenë njeri tolerant. Ai ka besuar në komunikim edhe me kundërshtarin, edhe me atë që nuk pajtohet, zgjedhjet e pasluftës e tregojnë këtë”.

Më tutje ai ka theksuar se Ibrahim Rugova ishte njeri vizionar që e dinte cakun final.

“Ai ka bërë gjithçka që të ketë pluralizëm, ai ka qenë vizionar. Rugova ka besuar në fuqinë e SHBA-së”.

“Republika e parë që e quaj unë 91-99, është një Republikë në arsim, kulturë etj. Atij i është krijuar një famë e një pacifisti të ligështuar, por ai e ka thënë më vonë se lufta bëhet për ta vendosur paqen”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...