Published On: 18 Dhjetor, 2015

Hamiti, pse e harruan Rugovën dhe Ajetin

Ish këshilltari i presidentit Rugova, deri në vdekje, dr.Muhamet Hamiti ua ka përkujtuar akademikëve dhe pushtetarëve, se në 40 vjetorin e themelimit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve, nuk mund të harroheshin dy nga personalitetet më të shquara akademike, Idriz Ajeti dhe Ibrahim Rugova, e mbi të gjitha Rugova i njohur si lideri i paharrueshëm dhe i pavdekshëm shqiptar. Dr.Hamiti në reagimin e tij në fb shkruan: “Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës (ASHAK) shënoi sot, më 18 dhjetor 2015, 40-vjetorin e ekzistencës së vet në një aktivitet me shumë folës nga vendi e bota. Kryetari i ASHAK-ut, akademik Hivzi Islami, dhe udhëheqësit e tri institucioneve kryesore shtetërore (Presidentja Jahjaga, Kryeministri Mustafa, Kryetari i Kuvendit Veseli) mbajtën fjalime. Duke çmuar rëndësinë e ASHAK-ut për procesin e shtetndërtimit të Kosovës, përmendën ndonjërin nga akademikët me emër, si Gazmend Zajmin, Fehmi Aganin, për meritat e tyre të padiskutueshme; ndonjë tjetër edhe pa ndonjë meritë të veçantë. Asnjëri syresh nuk përmendi Ibrahim Rugovën dhe Idriz Ajetin. Dijetari i letërsisë Ibrahim Rugova ka qenë Presidenti i parë i Kosovës, ati themeltar i Kosovës së pavarur. Do t’u kishte hije zonjës Jahjaga e akademik Mustafës të kujtoheshin në këtë festë për Presidentin historik të Kosovës. Idriz Ajeti, doajen i studimeve albanologjike, ka qenë kryetar i Kuvendit të Republikës së (parë) të Kosovës në vitet nëntëdhjetë. Akademik Ajetin, që ishte i pranishëm në festën e ASHAK-ut sot, e përmendi vetëm Muzafer Korkuti, kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. I bëri nder vetes dhe Ajetit”, shkruan Muhamet Hamiti.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Mustafe-Shabani thotë:

    Akademia e pleqeve te matufosur kalon pa e permendur profetin Ibrahim akademiket I.Ajeti Agani …. TURP!!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...