Published On: 7 Prill, 2016

“Hallall” Hashim Harambashi!

 • Po jetojmë me legjenda
  “Mungojnë”, fizikisht vetëm kryetari serb, kryepeshkopi ortodoks: grek, rus e serb… dhe “vëllai” i Hashimit, sulltani mesjetar osman, kryetari turk, Erdogan.

Sinan Kastrati
Më 1389, në Kosovë erdhën osmanët. Në histori, kjo njihet si “Beteja e Kosovës”, edhe pse ne e njohim në bazë të miteve e të legjendave.
Të premten e 7 prillit 1939, Shqipëria pushtohet nga Italia fashiste, trupat e saj ushtarakë zbarkojnë në bregdetin shqiptar.
Sot, të enten më 7 prill, Hashimi betohet (emërohet) “padishah” i Kosovës.
A s`është edhe kjo një analogji?
“Mungojnë”, fizikisht vetëm kryetari serb, kryepeshkopi ortodoks: grek, rus e serb… dhe “vëllai” i Hashimit, sulltani mesjetar osman, kryetari turk, Erdogan.
Jazëk Hashim!
Kështu do ti thoshte Erdogani, Hashimit gjatë një vizitë “miqësore” kur ky kishte ardhur në Kosovë, me shumë “bakshishe” për Hashimin… Hashimi nuk kishte marr abdes e hyni në xhami me Erdogan me e “fal” namazin.
Në Gazimestan, Sulltan Murati, më 1389, do ta bënte Kosovën “fet”, por edhe do të mbetet “shehit” e lufta do të pushoj derisa Pajaziti rritet.
Sllobodan Millosheviqi, në Fushë Kosovë, më 1987 do ta (ri)marr pushtetin në Kosovë e Jugosllavi. Edhe ai nuk pati fat më të mirë se sa vëllezërit para tij, pushtuesit e karpateve e anadollinjtë. Ai u var, u vra ose vdiq pas 20 vjetëve të pushtetit, në Hagë kurse Hashimi, sot në Kuvend të Kosovës, e nesër në po në Prishtinë, në sheshin “Ibrahim Rugova”, “emërohet” kryetar i “shtetit”, falë LDK-së së Isa Mustafës, e ”deputetëve të Kuvendit të Kosovës, të zgjedhurit e “popullit”.
Sulltan Mehmet, mos rri “gafil”!
Lufta e fundit në pallatet e sulltanëve të Stambollit do të zvillohet në mes të vëllezëve, Sulltan Mehmetit e Sulltan Hamitit, për “pushtet”, vitet 1908, 1912. Edhe shqiptarët shpresuan se do të “fitonin” pak të drejta , me ardhjen e “gjon turqve” e me shpalljen e “hyrrjetit”.
Marre për LDK-në, turp për Kosovën!
“Meritë” tjetër e Hashimit ishte se Kosova e “fitoi” Planin e Ahtisarit, Zajednicën dhe u tkurrë edhe më shumë duke u falur tokë e territore maqedonëve e malazezëve, falë “luftës”, “punës” e “meritave” të Hashim harambashit me ndihmën e udheqjes sëLDK-së së Isa Mustafëse, “deputetëve”, të zgjedhurit e “popullit”.
Kosova mund të krenohet se gjatë “luftës” kishte edhe Shtëpi Publike (?), kampe Përqendrimi, Burgje. Polici speciale e ”Sherbime” të “mshefta”, nga “çlirimtarët”, Hashimi me shokë.
Dhe për të gjitha këto, arritëm ti mësojmë falë gjenive tanë, popullit “autorë” e u “ruajtën” si legjenda e mite që shqiptarët kishin krijuar për “babën davlet” e do ti dëgjonim brez pas brezi ato “këngë”, këngët “legjendare” të kënduara (vetëm) nga këngëtarët shqiptarë (e të besimit “islam”).
Fatbardhësisht kemi vetëm një këngë të tillë, kur pëllumbi pushon në krahët e sulltanit.
Për “Hashimin” kemi më shumë “këngë” të tilla sepse Hashimi ka më shumë “merita” se sa sulltanët.
Për këto “legjenda”, jam mbështetur gjithnjë duke pasur në dorë faktet historike të mbështjella me petk të fabulave e përrallave dhe me heronjë si bajlozët, dreqërit, shtojzovallet, dragonjtë, kulçedrat e … “melaqet”, siç është Hashimi e ata afër tij.
Thuhet, gjithnjë, sipas “legjendave” se mbretërit nuk janë martuar me femra të shtetit të vetë sepse ato i kanë konsideruar si “evlad”, edhe pse sulltanët në oborret e tyre kanë pasur “hareme”.
Edhe Sulltan Mehmeti, martohet me një ruse. Rusët, në vend të pajës, qejzit, në sanduk e fusin një rus, burrë e ia çojnë sulltanit, “peshqesh”. Kur Sulltan Mehmeti hynë dhëndër, rusi e vret, e ther me hangjar dhe sipas një “legjende” tjetër ai vesh rrobat e sulltanit.
Vëllai i Sulltan Mehmetit, Hamiti e njeh që “ai” nuk është vëllai i tij dhe fillon lufta. Në popull. Tellallët thonë se ka filluar lufta ne mes të vëllezërve …
Le të mbeten edhe këto fjalë vetëm si “legjendë”, por e vërteta e saj është se këto kanë ndodhur në Stamboll, sikurse që është e vërtetë se kjo që po ndodh sot, po e shohim të gjithë. Kjo po ndodh në Kosovë. Dhe kjo është ana “historike” e legjendës që e bënë të “besueshme” dhe bindëse rrëfimin tim.

Sot, mendova që sa më shpejt t’ia “uroj” Kosovës, kryetarin: Urime Kosovë “kryetari”!
Shkrimi është shkruar vetëm për gazetën Shqiptari.Eu!

 
Displaying 9 Comments
Have Your Say
 1. sefedin krasniqi thotë:

  GJITHMONË KA QENË PO KY HASHIM

  – Kjo parti (LDK) e ka ne shpinë te gjith boten nderkombtare, thotë Zdriz Vrenezi

  Kur i lexoj këta vajtues, pyes vetëveten, si duhet të mësohem t’i lexoj në mes rreshtave vuajtjet e LDK-postrugoviane sepse me lexim normal nuk po ia dal t’i kuptoj. Pse Bashkësia Ndërkombëtare i paska hip në shpinë LDK-së ? Cili është gjynahi i saj që aq shumë ndërkombëtarët ia kanë marrë inati !?
  Jo, jo liderucat e LDK-së, pas vdekjes së Rugovës, copa ranë duke luftuar mes veti cili po e ha shoqin !? U nis me rrenën e madhe, se Rugova e paska « lënë amanet që në kryetar i LDK-së të vie Sejdiu ». Nga ana tjetër, Daci thoshte, « vetëm unë mund ta zëvëndësojë Rugovën ». Në vazhdim, Sejdiu që ta ndiej veten komod e angazhoi Isën. Ky ia henger kryet më vonë. Sa mirë ia ka bërë ! Nuk i kanë bërë këto punë ndërkombëtarët, po deshira e liderucave për pushtet.
  Thaçi ka qenë i preferuari i ndërkombëtarëve edhe për gjalli të Rugovës, por ky kurrë s’e ka pranuar për kryeministër.
  Presioni që po thuhet se i bëhet LDK-së nga ndërkombëtarët është i rrejshëm, është fallco. Vjen nga kuzhina e liderucave të LDK-së. Po këta liderucë, gjatë fushatave zgjedhore me dhjatra herë janë betuar se nuk do të bëjnë koalicion me PDK, e sidomos me Thaçin. Kush i detyronte për këto premtime ? Ndërkombëtarët !? Nëse e kanë ditur që ndërkombëtarët do t’i detyrojnë për koalicione të dhimbshme, pse kanë premtuar kot?

  Nuk ka vend këtu përçarja. Këtu duhet të thuhet e vërteta. Liderucat e LDK-së duhet sa më shpejt t’i ndalin vajtimet se po i detyron dikush tjeter per t’iu ulë në prehër PDK-së. T’i ulet në prehër asaj partie që nëpërmes SHIK-ut ia ka vrarë anëtarët e aktivistët më të mirë, më të devotshëm, si gazatarë, komandantë, avokatë etj. Një shembull i thjeshtë. Pse askush nuk mundi ta shantazhojë, ta zëmë, Anton Qunin ? S’po shkoj më larg. A e di anëtarësia e gjerë që liderucat e LDK-së mezi e kanë pranuar të anëtarësohet Antoni në LDK ?

  LDK në radhët e veta i ka njerëzit dhe bijtë e bijat më të devotshme të kombit, por atë e udhëheqin liderucat. Por, këta mendojnë që të gjithë shqiptarët duhet të puojnë për LDK e liderucat e saj për PDK.
  LDK ia ka marrë inati veti…

  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. sefedin krasniqi thotë:

  NINA NANA

  Nina nana m’u bëfsh Hashim
  E fton Botën n’inagurim
  Ç’rëndësi ka a bëshesh trim !

  Nina nana ti paç nafakë
  Si Hashimi i hollë e i gjatë
  Të përqafshin gocatë e gratë !

  Nina nana o Hasha i Brojes
  President i krejt Kosovës
  Edhe n’të thirshin Kal i Trojes!

  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 3. sefedin krasniqi thotë:

  Shkurt e shqip!

  LDK-HARAM TË QOFTË GJITHÇKA QË BËMË PË TY!

  Duke shikuar ceremoninë pompoze të inagurimit të Thaçit për President, mëse njëqind herë më ka shkuar mendja gjithkah :
  Më vinin në mendje të gjithë ata, po u them persona, sepse nuk besoj që ndonjëri prej tyre ka letërnjoftim të Kosovës që t’i them banor, me numër personal etj.
  Më shkonte mendja te të gjithë ata të sëmurë që çdo natë na çmendin TV e Kosovës duke thirrë për një solidaritet.
  Më shkonte mendja te të gjitha shoqatat bëmirëse që kanë dhënë dhe ende po japin për ndertimin e shtepive për të pastrehët e Kosovës.
  Më shkonte mendja te të gjithë ushtarët e UÇK-së që nga skamja kanë bërë vetëvrasje.
  Më shkonte mendja te të gjithë ata shqiptarë që kanë rënë deshmorë për tokën e Kosovës dhe shumë nga fëmijët e tyre nuk kanë kushte elementare per jetë.
  Më shkonte mendja te të gjithë ata që SHIK-u i ka vra që Hashimi të bëhet kryeministër disa herë me radhë dhe sot të bëhet edhe President i Kosovës.
  Këtu u ndala. Nuk deshta të shkoj më tutje në mendime. U përbiva dy herë dhe thash: LDK, haram mundin që bëmë për ty dhe hatrin që ta patëm pasi lejove që Hashimi të bëhet edhe President dhe shkele me të dy këmbët mbi gjakun e të vrarëve tu.
  LDK-, që nga vdekja e Rugovës, ti je parti pilifunc!

  https://www.youtube.com/watch?v=oQyXthJK6TESefedin Krasniqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 4. zena nga llapi thotë:

  Shkrim 100%.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 5. Mal Uka thotë:

  Ise Mustafa e thrret Beqirin
  Thrret Hakine e thrret Hazirin
  E ven hoxhe Sabri Hamitin
  LDK-es tja knojne talkinin
  Tradhtue e kan vet Ibrahimin !
  Gjebrail e kan zgjedhe hashimin!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(1)
  • Idriz vrenezi thotë:

   Me shkrimit tuaj pajtoi ne gjith teksten por fain qe po ja hedh LDKsë jo nuk pajtohem fare se nuk ka bër Isa as LDKja Koalicion te vullnetit por te imponuar nga superfuqia se qdo Koalicion i ka kushtuar kesaj partie si ai i Fatmir Sejdiut si ky tashi Mustafes se vetë po shikoni ju se shka po shkruni kunder Isasë e kesaj partie te vlerave te Ibrahim Rugoves e nuk ka fai as Isa as partia por fain e ka Shqypnia qe nuk u bashkua se asnji keto qka i ndodhë Shqipes e Kosoves nuk i kishin ndodhur po te ishte zgjidhur qështja Shqiptare apojo e mjaft më me fyerje e sharje kunder LDK e Isasë se po i hyni ne hakë se qe te dya jan pafajshem se edhe Rugova ka bër gjithëher koalicione te dhimbëshme por jo me vullnetin e tij por për nder te Kombit e Kosoves se jo qe ka dashur fort Hashim Thaqin se e ka ditur se argat i kujt eshte i te fortit dhe nuk ju ka kundervë as ne luft po as ne liri se eshte i shërbimeve te huaja ma te fuqishme botrore a nuk po e shifni a qe ku don zgjidhet po edhe ta kundershtojmi me luft sikur Asadin ne Siri Arabet e padishem sikurse ju nji pjes e elektoratit te LDK qe nuk po kuptoni Politiken e huai nderkombtare ose ju ka verbuar dashnia për te Parin e LDKsë qe jeni qu kunder Isasë e LDK stop përqarjeve ju lutemi shum se kjo parti e ka ne shpinë te gjith boten nderkombtare bile ta lehtsojmi sadopak ne Kombtaret apo.Falemnerit për mirkuptim….

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
   • Mal Uka thotë:

    @ Idriz Vrenezi ,Nuk eshte parim i shnoshe qe te
    fajsohen nerskamcetaret Ata i kan interesat e tyre por
    lideri politik qe e lidhin fatin e kosoves , me karriken per pushtet shkurt quhet adalet ! Sot u inagurue Presi-dumi i kosoves Ma shume se 1000.ooo euro shpenzime per ti thirre nerskamcetaret thua se
    hashim panla u ba president i botes pa qytetar te kosoves ! Zotni Idriz ,Isa quhallit nuk i intereson
    qytetari por karrika Bile pazarin e ben si ne kohen
    kur nuk ka egzistue monedha Por ndrrohej malli me malle ! Keshtu ponlani behet kryetar i tramit te
    ises per kryetar qeverije!! Si pas teje nderskombectaret e paskan ba kryemicrrok isen me zor !! Ha ha ha O miko , kryezite me zogun me pashiqa e
    kan vra Bajram Currin Kjo eshte tradite shqipetare
    historija perseritet me yrrnek te ndryshem por me
    krala te kralevines se njajt ! LDK po mendoj per
    elektoratin eshte pjesa e ndergjegjejes kombetare
    por humbese prej elites tradhtare , rrenacake , monipuluese intrigashe nepotist te lidhur mes veti me
    uqkura kur buhet pela me magare pjell (linde )Mushku qe as nuk eshte per samare e hiq per shale ! Po nje te mire e ka qe i mungojne hormanet dhe nuk shtohet
    Keshtu faraunit Isa po i vjen funi bashk me hazreti
    gjygymat qe edhe namazin e bejne ne xhami me byth
    misire per haxhillak cullak! allah hazirqe ne shpi te zotit demek! Keta slane jakjoll pa e rrase majen e hunes o Idriz !

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
   • Sinan Kastrati thotë:

    I nderuari Vrenezi, të përshëndes ty dhe miqt e mi të vjetër: Xhafer Lecin, Mal Ukën, Sefën e Zenën.
    Idriz, kjo faqe nuk është që ne të pajtohemi apo të kemi pikëpamje të afërta ose të ngjashme por që çdo njëri ta thot ate që e mendon, edhe për LDK-në e Isa Mustafën. Edhe ti e paske thënë tënden, sa për me folur.
    Njëherë e dëgjova Agollin kur tha: Xh. Spahiu i reciton më mirë vjershat se sa aktorët profesionistë. Desha të them: dikush flet mirë e dikush tjetër punon (shkruan) mirë. Një shkrimtar I madh grek, me emrin Theodor Kallifatides shkruan shkëlqyeshëm suedisht por kur e dëgjon se si flet, ta merr mendja se nuk ka më shumë se sa gjashtë vjet të shkollës fillore, sa personazhet e ”Stupcave”.
    Pra Isa as nuk ka ”fol” e as nuk ka punua si duhet. Ai është interesua më shumër për gjepat e vetë dhe i ka reahatua disa nga antarët e kryesisë në vende të mira të punës, me rroga të majme, se sa për elektaratin e saj.
    Mos Harro Vrenez se Hashimi ia ka lënë Isës ”kamt e arushës” por edhe Isa ka mendua se po i shet Hashimit ”dushk për gogla”.
    Sa ishte Isa kryeministër, nga Kosova janë spërngul më tepër se 100.000 banorë, pse?

    Isa dhe kryesia e LDK-së, për mendimin tim është synonim i të keqes. Sefa (Sefedin Krasniqi) veç paska fol ”pakëz” dhe unë nuk dua ti përsëris por ajo që unë e di është, se me ardhjen e Isën në krye të LDK-së, kjo parti, dikur, Lëvizje Popullore, sot nuk ka mbetur as edhe sa Vetëvendosje, AAK-ë e Nisma e Limës.
    Vetë Isa, Hoti, Demolli …. Kuqi, Bajrami e shumë të tjerë kanë nga dy e tri vende të punës, si profesorë univerziteti dhe poste ministrore.
    Z. Vrenezi çka ta merr mendja, në ketë krizë të madhe që është Kosova e ka qenë më mirë sikur të gjithë ta kishin nga një vend pune, me një rrogë mesatare 350 Euro apo Isa Mustafa me ministrin e finacave (Hotin), ate të ”mbrojtjes” (Demollin) ti kenë nga dy e tri vende të punës pa i llogaritur ministrat e deputetët e tjerë të partive të tjera?
    A ka qenë më mirë që Isa të largohet nga ”i pari” i LDK-së kur ”e humbi Prishtinës”?
    A është dashur Isa që ta ”reahatoj” Teutën me ”LULE”, si deputete e Mërgimin si zv.ministër vetëm pse janë ”fëmijët” e Ibrahim Rugovës?
    Po Besa Gaxherrin, Sahatqinë, Melihaten, Muhagjerin pse i muar dhe iu dha vendet udhëheqëse e jo psh. Dacin?
    Por Hashimi është strumbullari o Idriz Vrenezi., Sa më kujtohët, nga mbiemri ti je i një fshati nga komuna e Malishevës, nëse jo, kërkoj falje! A i din Z. Vrenezi të zezat e Hashim Thaqit që i ka bërë vetëm në teritorin ku ti jeton?
    A i ka burgos e rreh si në kohë të OTKUPIT, krerët e LDK-së nga Malisheva? Emrat besoj se i din.
    A janë vjedh paret e rrogave të arsimtarëve në vitet ”e lufës” nga ”krahi i majtë” në Malishevë, afro 100.000 DM?
    A janë vrarë njerëzit dhe askush nuk është përgjegj? Edhe për ata, sigurisht se ti e din kush dhe kush dyshohet se i ka vrarë. Këto janë vetëm dyshime por e vërteta është se njerëzit janë vrarë, jo nga serbet por nga shqiptarët, si: Ramiz Hoxhës, Ramiz Binishit, Ajet Gashit, Refik Karadakut … janë bërë atentate, ne Fetah Rudin, janë burgos disa dhjetrëra (Jakup Kastrati, Cen Desku), janë plaqkit, si Halil Azem Kastrati etj. atherë edhe nëse nuk është vrasësi, atentatori, vjedhëci …. psh. Hashimi, Fatmiri, Sokoli (Bashota), Jakup Krasniqi apo dikush tjetër, këta nuk mund ti ikin përgjegjësisë sepse, kanë thënë: Malisheva është teritor i lirë. Atherë, lind pyetja: Kush e ka kontrollua, kush e ka lirua, kush e ka çlirua…. dhe kush ka udheq? -Hashimi, Jakup krasniqi, Fatmir Lima …apo Sokol Basota?
    -Pra këta duhët të përgjigjen, edhe të tjerët, ata që kanë pasur vende udhëheqëse, pse jo, Gani Krasniqi e Isni Kilaj.
    Z. Vrenezi, të flasim pa perde: Malisheva kurrë nuk ka qenë teritor i lirë e as uçk-ja nuk e ka çlirua!

    – Jo, z. Vrenezi, asnjëri nga ata që i përmenda nuk janë çlirimtarë!
    Dhe në ”fund”, a ju premtoj Isa se nuk do të bëjë ”koalicion” me Hashimin dhe pdk-në?
    Nuk është e vërtetë se të huajt e kanë detryrua Isën me bë ”marre-veshje” me Hashimin. Kjo, Idriz, ”nuk pinë ujë”. Populli thot: ”Ta merr dikush me zor por nuk mundet me ta dhënë asnjë send me zor, gjuaje!”
    Kajtja për pushtet por i ka bë këto por pushtet Isa nuk ka pas e as nuk ka me pas KURRË. ”Pushtetin” Isa ka me e lënë me marre e pa ftyrë, ashtu qysh edhe e ka marr.
    Zotëri Vrenezi, për të gjitha këto, mendoj unë, fajtor është Isa

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 6. Xhafer Leci thotë:

  Një shkrim me vlerë.Ky njeriu nuk e ka meritue asnjë post që ka gëzuar deri më sot. Populli i ka fajet, pse e votojnë?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...