Published On: 27 Korrik, 2016

Haliti: Qeveria e Kosovës ka mund të parandalonte vrasjet në Kumanovë

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ka bërë një sërë kritikash për përgjegjësit e rendit e të sigurisë në vend

Haliti ka kërkuar nga të gjitha organet e sigurisë, përfshirë edhe shërbimin sekrete, që të jenë sy hapur për të ditur se çfarë po ndodhë në vend, e sidomos me pjesën veriore.

Haliti akuzoi edhe ministrin e Punëve të Brendshme, Skender Hysenin, se po i injoron në komisionin për siguri, që të sqarojë gjërat për rastin e Kumanovës, për të cilin nënkryetari thotë se këtë kanë mundur ta parandalojnë institucionet e sigurisë të Kosovës dhe Maqedonisë.

Madje, ai tha  në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, se për këtë rast, emrat i kanë pasur në tavolinë funksionarët e lartë të dyja vendeve, duke përfshirë edhe Qeverinë e Kosovës.

Nënkryetari i Kuvendit, mendon se çështja e demarkacionit është dashur të debatohet dhe shqyrtohet para se të nënshkruhet nga Hashim Thaçi në Vjenë.

Megjithatë, Haliti thotë se mirëpret këtë debat sepse sipas tij kemi dy të vërteta që qarkullojë, që janë dhënë mbi 8 mijë hektarë tokë dhe ajo që pretendon qeveria që nuk kanë dhënë tokë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. haku thotë:

    Kumanovasit duhet ta denoncojne Qeverine e Maqedonise per masakren e shkaktuar me qellim, absolutisht me qellim.Kjo nuk eshte hera e pare qe shovinistat maqedonas veprojne ne kete menyre me qellim. Vrasja e njerezve dhe shkatrrimi i pasurise ne Kumanove ishte pergaditur per tere kohen-qe nga fillimi dhe eshte pritur zhvillimi i situates deri ne maksimum.Qeveria e Maqedonise e ka ditur se levizjet qe benin shqiptaret nuk mund ta rrezikonin askend per kete e kane leshuar situaten te zhvillohej deri ne momentin kur intervenim mund te shkaktoje deme te medha ne njerez e ne pasuri. Po ta dinte Qeveria se do te vriten edhe 10 polic maqedonas do te intervenonte qe ne momentin kur dinte per nje levizje te tille te bshqiptareve. Per kete kumanovasit kane te drejte ta padisin Qeverine e Maqedonise ne Gjykaten Nderkombetare per kompenzimin e demit si ne njerez ashtu edhe ne pasuri. Qeveria ka patur obligim t’i mbroje njerezit e jo ti masakroje.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...