Published On: 1 Shtator, 2016

Halil Matoshi: Sot u evitua dhuna, vendi në zgjedhje të jashtëzakonshme, në nëntor!

Analisti politik, Halil Matoshi ka theksuar se pas dështimit të votimit të demarkacionit, Qeveria e Kosovës duhet t’i bëjë disa hapa, si shkarkimi i komisionit shtetëror për demarkacionin, gjetjen e një konsensusi nacional.

E nëse kjo sipas tij nuk arrihet, atëherë vendi duhet të shkoj në zgjedhje të jashtëzakonshme, në nëntor, raporton Gazeta Blic.

 Shënimi i plotë i Halil Matoshit:

Qeveria e Mustafes e fitoi paqen e perkoheshme – e humbi luften per demarkacionin!?

Dhuna e paralajmrueme asht evitue sot nga Kryeministri Isa Mustafa me terheqjen e demarkacionit nga rendi i dites.
Pushteti dhe opozita jane te paafta me gjete zgjidhje per tema shtenore.
Cka manej?
* Qeveria ne ditet ne vazhdim duhet:
* Me e shkarku Komisionin shtetnor per kufinin;
* Me provu serish nese ka me mujte me ndertu Koncensus mes partive parlamentare (te koalicionit pra edhe me Listen Srpska dhe me opoziten) per interesin e shtetit;
* Qeveria duhet me provu me rinegociu Marreveshje kompromisi me Malin e Zi ose me u pajtu per Gjykaten e Arbitrazhit;
A munet kjo Qeveria me ia dale mbane?
S’e besoj!?
Nese jo, atehere Qeveria duhet me dhane doreheqje dhe vendin me e qu ne zgjedhje te jashtezakonshme ne nandor 2016;
Asht rregull ne demokraci se nese pushtetit i bien projektet ne Kuvend duhet me lshu’ rruge per zgjedhje te reja – te jashtezaklonshme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...