Published On: 27 Prill, 2016

Halil Matoshi: Më në fund ka sinjale që po bien “peshqit e mëdhej”

Analisit dhe publicisti Halil Matoshi ka komentuar zhvillimet e sotme në Kosovë, arrestimet dhe kërkim arrestimin e Azem Sylës.

Ai në një prononcim për Botapress ka përkrahur këtë aksion të Policisë së Kosovës dhe të EULEX-it por nuk ia ka përshkruar meritat as Qeverisë e as EULEX-it.

 Matoshi ka shprehur dhembje për ato gra e ata burra të UÇK-së të cilët ranë për lirinë e Koosvës dhe u prinë nga matrapazët dhe banditët më të egër.

“Më në fund ka sinjale që po bien “peshqit e mëdhaj”, jo pse Qeveria e Kosovës ka vullnet politik për ta ndalë korrupsionin, porse EULEX-i është në krizë të mospunës dhe buzë kolapsit dhe me këtë aksion po synon ta arsyetojë veten dhe milionat e taksapaguesve evropianë.

Për liberalizim kriter nuk janë aksionet spektakolare policore porse dënimet e formës së prerë për korrupsion dhe krim të organizuar, që ende nuk kanë ndodhur në Kosovë.

Rasti i Azem Sylës është vetëm një nga shembujt se n’çfarë shkalle janë degjeneruar një pjesë e madhe e atyre që shtireshin si çlirimtarë të Kosovës. Jam i trishtuar për mundin, plagët dhe jetët e atyre grave e burrave të UÇK-së që janë shkrirë për lirinë e këtij vendi, për faktin se u kanë prirë matrapazë e banditë nga më të egrit. Po del se disa nga komandantët e vetëquajtur paskëshin veshur uniformat për ta frikësuar, vrarë, zhvatur, privatizuar e vjedhur këtë vend, ka thënë Halil Matoshi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...