Published On: 11 Janar, 2016

Hakmarrja e sigurimit për vrasjen e Bardhok Bibës

Xhafer Sadiku

Pas vrasjes së Bardhok Bibës, sigurimi arrestoi në Mirditë mbi 200 persona, nga të cilët 50 vetë prej tyre u liruan, pasi u tërhoqën në bashkëpunim apo u këshilluan, të tjerë u dënuan.
Një grup prej 40 vetash u dënuan në një gjyq special në qytetin e Rrëshenit, nga të cilët 4 u dënuan me varje, 10 me pushkatim dhe të tjerët 15 vjet e lart heqje lirie. 14 persona, të cilët u dënuan me vdekje, ekzekutimi u bë në vendin e vrasjes së Bardhok Bibës.
U varën në litar:
1- Dod Preng Kol Gjonmarkaj, ish oficer i Zogut.
2- Dod Mark Biba, nip i Gjonmarkajt, një vëlla i ishte vrarë nga sigurimi.
3- Pjetër Dod Vila, 2 vëllezër dhe 1 kushëri i parë ishin vrarë nga sigurimi.
4- Ded Llesh Paloka.
U pushkatuan:
1- Ndrec Mark Ndoj, nga katundi Kaçinar.
2- Nikoll Bardhok Bajraktari, ish oficer, bajraktar i Rrëshenit.
3- Llesh Gjon Mëlyshi, nga Malaj; kishte 2 kushëri të parë të vrarë.
4- Frrok Meta, nga Kaçinari.
5- Bardhok Dod Gjini, nga Proseku, një vëlla i kishte vdekur në burg.
6- Gjin Gjon Keçi, nga Oroshi, ish oficer.
7- Shkurt Nikolli, nga Oroshi, ish oficer.
8- Gjergj Beleshi, nga Kthella e Epërme.
9- Ndoc Gjet Çupi, nga Pesqeshi, kishte dy vëllezër të vrarë dhe një i vdekur në burg.
10- Nikollë Llesh Bajraktari, nga Oroshi, ish oficer.
Ekzekutimi i tyre u bë në datën 19 gusht 1949, në orën 14.oo.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...