Published On: 16 Janar, 2016

Haki Rushiti! Komandanti i batalionit “Çamëria”, sfidoi kriminelët komunistë

Nga Petrit Ali Mulla

Haki Rushiti i biri,i Rushit Shehu nga Konispoli,lindi me 13 Maj 1905,ne nje nga familjet me patriote te Konispolit ! Qysh ne femini u frymëzua nga parimet e “Rilimdjes Kombetare” dhe patrioteve te Konispolit,me dashurine per Atdheun dhe sidomos me dashurine ndaj Krahines se tij Çamerine,qe e kishte pike te dobet ! I dale nga nje familje pushke,se xhaxhaj tij Ferhat Shehu ushtarak karjere i caktuar nga qeveri e Ismail Qemalit,si komandant i trupes ushtarake shqiptare qe ruante Kuvendin e Vlores,i frymezuar prej tij,babaj tij Rushiti e çoj ne shkolle ushtarake ne Itali,ku mbaroj shkelqyer Akademin ushtarake nde Modena te Italise! Me graden “Toger per Artileri” te fituar si ushtarak,kthehet ne Shqiperi dhe emerohet Komandant Xhandarmerie ne Qytetin e Lushnjes! Gjate Qeverisjes se Ahmet Zogut,eshte dalluar si veprimtar Antizogist,Hakiu ne Konispol eshte njohur si Fanolist! Ne vitin 1941 u emerua Kryetar i Komunes se Markatit,kete detyre e kreu me sukses,ku u dallua si njeri i drejte dhe organizator! Pikerishte ne Markat Haki Rushiti me 2 Shkurt 1943,ne vendin e quajtur Bregu i Menit, me burrat me te mençur te krahines tone, Haki Rushit, Rexho Plaku, Taho Sejko, Sami Murati, Avdul Resuli, Ramdan Zejno, Izet Malo, Shahin Çufe, Musa Shero, Telha Kupe, Sejko Garbiu, Jakup Satedini, Ferik Çarçani, Dalan Rustemi, Resul Sheqiri dhe plot burra te tjere krijuan Çeten partizane Çameria per te luftuar okupatorin dhe jo per te luftuar kunder shqiptareve,siç dergonte udhezimet Partia Komuniste,per te vrare shqiptaret e Ballit Kombetar! Haki Rushiti e udhehoqi Ceten dhe me vone edhe Bataljonin Çameria, si ushtarak i zoti dhe u largua nga ky Bataljon per parime burrerie dhe njerezore,se nuk mund te duronte politike vlla vrasese te mbjelle ne koken e komunisteve shqiptare nga Dushan Mugosha e Miladin Popoviçi! Qarkori i Partis Komuniste!

Haki Rushiti

Haki Rushiti

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...