Published On: 22 Janar, 2016

Haki Rugova: E kemi obligim ta votojmë për President Hashim Thaçin

  • Krerët e Lidhjes Demokratike të Kosovës janë të bindur se Hashim Thaçi do të zgjidhet president i vendit. Nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova ka thënë se pret nga deputetët e LDK-së që ta votojnë Hashim Thaçin për president.

Sipas tij, deputetët e LDK-së, janë të obliguar që ta respektojnë marrëveshjen e arritur me PDK-në, marrëveshje e cila e bën Hashim Thaçin president.

“Ekziston një marrëveshje politike në mes të PDK-së dhe LDK-së dhe unë pres që deputetët e LDK-së ta respektojnë atë marrëveshje. Mendojë se këto janë parimet obligative që i obligonë deputetët tonë që të respektojnë marrëveshjen e bërë në mes të liderëve politik”, ka thënë Rugova për ORAinfo.

Ai ka thënë se LDK do të bisedojë me të gjithë e saj dhe t’i bindë ata se marrëveshja duhet të respektohet.

“Ka kohë ende, ne do bisedojmë me ta dhe do të shohim se çfarë do të del prej kësaj”, ka thënë Rugova.

Ndërsa nuk ka dashur të flas se çfarë do të ndodh me deputetët e LDK-së të cilët nuk do të votojnë Thaçin për president.

Në muajin prill pritet që deputetët e Kuvendit të Kosovës të votojnë Hashim Thaçin për president.

Zgjedhja e tij në këtë post parashihet edhe në marrëveshjen e koalicionit qeverisës, mes PDK-së dhe LDK-së.

Deri me tani të paktën gjashtë deputetë të LDK-së kanë paralajmëruar se nuk do të votojnë Thaçin president, madje ata kanë kërcënuar se nuk do të qëndrojnë as në seancë duke tentuar që të pamundësojnë kuorumin për fillimin e procedurave të zgjedhjes së presidentit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...