Published On: 15 Mars, 2016

Haki Abazi, në Kosovë ka obortuar demokracia

Njohësi i çështjeve politike, Haki Abazi, ka vlerësuar se në këtë situatë në të cilën ndodhemi aktualisht, nuk mund të pritet ndonjë opsion i unifikuar nga partitë opozitare, raporton GazetaBlic.

“Kjo është situatë e abortimit të sistemit demokratik dhe prevalencë e autokracisë, e përkrahur nga nocioni për stabilitet pa zhvillim. Tani brenda një kornize të këtillë të një situate të jashtëzkonshme, nuk mund të pritet as veprim taktik e as strategjik iunifikuar i opozites e as i faktoreve të tjerë shoqërorë”, ka deklaruar ai.
Sipas tij, një gjë të tillë e sqaron edhe vetë qëndrimi i ndërkombëtarëve.

“Këtë gjë e shpjegon edhe qëndrimi hipokrit ndërkombëtar “ Korrupsioni është kanceri i shoqërisë dhe politikës, por nuk ka më të mirë dhe nuk ka alternativë”, ka shtuar tutje Abazi.

Analisti politik Haki Abazi, ka vlerësuar se nuk ka nevojë të brengoset për vendimet e opozitës, të cilat tanimë e kanë ndarë mendimin sa i takon punës në Kuvend. AAK-ja dhe Nisma kanë vendosur që t’i bojkotojnë seancat e kuvendit, përderisa VV-ja ka marrë vendim ta bojkotojnë vetëm seancën e sotme, raporton GazetaBlic.

“Kjo do të thotë që demokracia është vetëm për ata që kanë fuqi ta mbajnë stabilitetin. Nuk brengosem me qëndrimet e opozitës, sepse në këtë mënyrë sikur po krijojmë një justifikim për atë se sa e keqe është qeverisja dhe koalicioni, duke e zhvendosur vëmendjen tek opozita. Opozita e ka rolin e vet , qoftë si e bashkuar apo një nga një në qëndrimet e tyre, që në fakt tregon për funksionim demokratik”, është shprehur ai.

Siç mendon Abazi, opozita nuk e ka fajin kryesor për krizën politike.

“Tani a përjashtohen kërcënimet që mund t’i kenë partitë dhe individët, sigurisht që jo, por kjo në asnjë mënyrë nuk duhet të jetë rast ilustrues për shak se opozita dhe gjendja e saj nuk është fajtori për krizën politike ekonomike dhe imazhin ndërkombëtar të vendit”, ka përfunduar ai në një prononcim për gazetënblic.

Në seancën e cila pritet të mbahet sot, nuk do të marrin pjesë asnjëra nga partitë opozitare./GazetaBlic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...