Published On: 9 Shtator, 2016

Hahn: Serbia e ka mbështetjen e BE-së në çdo hap

Johannes Hahn, Komisioneri i Bashkimit Europian për Politika të Zgjerimit, ka thënë se i përkrahë diskutimet mbi çështjet kyçe në mes Serbisë dhe BE-së, si dhe hapat e anëtarësimit të Serbisë në union.

Ai në profilin e tij në rrjetin social Twitter, është shprehur i bindur se Serbia e ka mbështetjen e BE-së në çdo hap të rrugës drejt integrimit.

 Hahn i cili viziton Serbinë të shtunën, ka thënë se atje do të takohet me kryeministrin Aleksandar Vuçiq dhe me anëtarë të tjerë të qeverisë së re serbe.
Zyrtari i lartë i BE-së, po ashtu është shprehur se ka besim të plotë bë bashkëpunimin e shkëlqyer që Serbia ka krijuar me BE-në gjatë viteve të fundit, transmeton Klan Kosova.

“Angazhimi i Serbisë drejt anëtarësimit në BE është i fuqishëm”, ka thënë Hahn, duke shtuar se “sigurisht, ka shumë sfida të vështira përpara”.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …e po z.Johannes Hanh,gjithe ate cfare beri serbia ne shekullin e fundit ,gjithe ato shkatrrime dhe dhimbje qe i shkaktoi popujve te cilet dhunshem ishin perfshire te jetonin bashke ne nji shtet qe nuke egziston me pra , edhe 2 miljon shqiptareve ,po ndodhe sipas nji fjale te urte popullore ” e hengri magarin ujku ”
  dhe humbja e magarit ngase e hengri ujku shume shpejt do te harrohet z.Hanh sikur eshte harruar ne te kaluaren.
  Por,nuke e dije se si ju z.Hanh i thoni ne vendin tuaj kure gabimi i njejte perseritet dy e me shume here sepse ,nese ju kujtohet z.Hanh , ju njiher ia kushit hapur rruget dhe i kishit dhene mbeshtetje serbise dhe ate disa here dhe ajo mbeshtetjen e Europes ne menyre flagrante e kushte keqeperdorur.Serbuja ishte ndeshkuar por , perkundrazi ishte shperblyer me nji dominim total dhe pergjegjese per gjoja paqen dhe sigurine ne Ballkan.Me sa mua me kujtohet z.Hanh ,disa zyrtar paraardhes tuaj ate kohe kishin shprehur keqeardhje qe Europa i kishte dhene kaqe shume kompetenca dhe mbeshtetje Jugosllavise dhe serbise kurse ajo kushte mbetur pa e ndeshkuar asnjiher.Sot ju perseri thoni se serbia do ta kete mbeshtetjen e BE , pa e ndeshkuar per krimet , shkatrrimet, varrezat masive , dhunimet e mizorite tjera te regjimit serb qe ajo u shkatoi tjereve gjate shekullit.te 20-te…!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...