Published On: 3 Shtator, 2016

Hahn: Liberalizimi i vizave varet nga demarkacioni

Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, ka thënë të shtunën se më vonë gjatë këtij viti, Parlamenti Europian dhe anëtarët e BE-së do të marrin vendim për liberalizimin e vizave për Ukrainën dhe Gjeorgjinë.

Duke folur për liberalizimin e vizave për Kosovën, Hahn nuk kishte shumë besim se kjo gjë mund të ndodhë duke thënë se “koha është e paqartë” , duke shtuar se lëvizja e lirë varet nga gjetja e zgjidhjes lidhur me demarkimin e kufirit me Malin e Zi dhe luftën kundër krimit të organizuar.

Duke folur për Radion Evropa e Lirë, për takimin e ministrave të jashtëm në Bratislav, Hahn tha se për Ukrainën dhe Gjeorgjinë, ka pasur indikacione tek shumica e anëtarëve që “se të dyja shtetet duhet ta marrin liberalizimin e vizave”.

Edhe Parlamenti Evropian por edhe Këshilli, duhet të japin dritën e gjelbër për liberalizimin e vizave dhe një burim i ka thënë REL-it se kjo ka gjasa të ndodhë në muajin tetor ose nëntor, ndërkaq shtetasit e Ukrainës dhe Gjeorgjisë mund të udhëtojnë pa viza gjatë dimrit.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Marre ne politike nuk ka Mal Uka por , mbasi e paske shkrue nji poezi te bukur ateher , edhe une , nese me lejon ti theme dy-tri fjale, mund te theme se gjitha ata qe sot jane ne Bruksel dhe vendosin per fatin e popujve te vegjel si jemi ne shqiptaret , marre ose turp eshte vetem nese ata nuke dalin lakuriq neper rruget e Brukselit..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal uka thotë:

  More Han I hanit te madh
  Pse shqipetarve u qitni gardh
  Jeni ba me keso hajgare
  Duhet burro tue vij marre

  Ku e gjet ket drejtesi
  Kush e bani ket ligj te ri
  Me fale toke e me merre viza
  Me i hipe dihet Han ku te qon miza

  Po shqipetaret shqip kane fole
  Nuk e bjapim kurr token tone
  Edhe ne lufte me hi me boten
  Se shkelim gjakun e me e fale token

  Ket kerkese ma kush te ban
  Anmik i joni ka me kane
  Le ti mathe ato apange
  Kurr prishtinen mos te shkele
  Tana dyret per te tille jane mshele !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...