Published On: 18 Qershor, 2016

Hafizi më i ri në ish Jugosllavi ishte një shqiptar nga Likova (Video)

Edhe pse sot është imam në xhaminë e madhe të Zagrebit dhe njihet si një ndër hafizat me zërin më të bukur në Evropë dhe botë, ai krenari dhe pa komplekse flet për vendlindjen e tij Likovën, fshatin ku i bëri hapat e parë të mësimit të Kuranit. Bëhet fjalë për hafiz Aziz Halilin, njërin ndër hoxhallarët më të njohur në Ballkan.

Për arritjet e tij përveç Zotit dhe familjarëve, ai falënderon edhe hafizin e ndjerë Refik Ajetin, i cili edhe pse ishte i verbër gati gjatë tërë jetës, shkolloi mbi 60 hafizë të rinj, shkruan Lajm.

Shkollimin e mesëm dhe të lartë e ka kryer në Sarajevë, ku gëzon respekt të madh. Rrëfimin e plotë jetësor të hafiz Aziz Halilit, mund ta ndiqni në video-dokumenatrin në vijim./Telegrafi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...