Published On: 19 Prill, 2016

Hadergjonaj: Sali Çekaj, heroi që jetësoi pavarësinë

Në 17 vjetorin e rënies së komandantit të Luftës së Koshares, Sali Çekaj- Veterani, një nga bashkëpunëtorët e tij të afërt ish komandanti Fadil Hadergjonaj e ka përkujtuar heroin Çekaj “Veterani”, duke fokusuar edhe  momentet e fundit të jetës – rënien e heroit.

“’Veterani’ vulosi me gjakun e tij lirinë e Kosovës”, thotë Hadergjonaj, duke vlerësuar heroin Çekaj si një nga prijësit e rrugës për pavarësi dhe formim të brigadave të para të luftës çlirimtare në mbrojtje të Kosovës, transmeton “zeri.info”.

Hadergjonaj sjellë një përmbledhje të shkurtër të aktivitetit ushtarak të heroit Sali Çekaj në periudhën e luftës 98/99, por gjithë këtë ai e bënë duke u shprehur se një evokim apo një shkrim nuk mund të paraqes një figurë poliedrike dhe shumë dimensionale, siç e quan Hadergjonaj, Sali Çekajn.

 Hadergjonaj rrëfen momentet e rënies së Çekajt në përballje me forcat serbe derisa njësitet e brigadës “Agim Ramadani” po e mbronin territorin e fituar pas thyerjes së kufirit shqiptaro-shqiptar, përcjell “zeri.ifno”.

Hadergjonaj thotë se Komandanti ra heroikisht duke mbrojtur tokën e Kosovës ballë për ballë me forcat serbe, nga të cilat forca u qëllua mbi vetullën e djathtë duke u shndërruar në simbol të rezistencës për liri.

salisali1

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...