Published On: 17 Korrik, 2016

Grusht-shteti i Turqisë, ja pasojat

Sipas raportimeve të fundit të Qeverisë Turke, të paktën 161 civilë, u vranë në përleshjet që pasuan nga përpjekjet ushtarake për grusht-shtet.

Ndërkaq më shumë se 1,440 të tjerë kanë mbetur të plagosur bëhet e ditur që disa prej tyre ende në gjendje të rëndë shëndetësore, njofton Klan Kosova.

Përpjekjet për grusht-shtet në Turqi, filluan të premten në mbrëmje, kur një fraksion i ushtrisë mori urat kryesore në Stamboll dhe sulmuan ndërtesat parlamentit në Ankara.

Gati 3,000 ushtarë janë arrestuar dhe rreth 2.700 gjyqtarë u shkarkuan të shtunën pasi qeveria kërkoi të ri-formojë pushtetin e saj, njofton Klan Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...