Published On: 10 Maj, 2016

“Grupi i Kumanovës i tradhtuar, Kosova nuk bëri asgjë për të”

Familjarë, bashkëluftëtarë e qytetarë kanë kujtuar viktimat e konfliktit të Kumanovës një vjetorin e rënies së tyre, raporton KTV. Ndryshe nga ç’ishte planifikuar për në Sallën e Kuqe, kjo akademi përkujtimore u mbajt në amfiteatrin e Shkollës Amerikane të Kosovës.

Smajl Elezi nga Organizata e Veteranëve të Luftës, tha se të rënët e Kumanovës kishin luftuar kundër ushtrisë maqedonase në relacion 1 me 60 dhe se lufta e tyre ishte bërë për bashkim kombëtar.

Familjarët e viktimave thanë se ata i kujtojnë me dhimbje rënien heroike të tyre dhe se grupi i Kumanovës ishte tradhtuar dhe se shteti i Kosovës nuk ka bërë asgjë për zbardhjen e këtij rasti dhe as për të shpëtuarit e këtij konflikti që po mbahen në burgjet e Maqedonisë.

Një vit pas konfliktit të 9 majit të 2015-s në Kumanovë, asnjëherë nuk është sqaruar plotësisht ky rast, rreth të cilit janë përfolur shumë mundësi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...