Published On: 13 Korrik, 2016

Grupe katolikësh vërshojnë në Lezhë për të mbrojtur Skënderbeun

Grupe katolikësh kanë vërshuar dhe në Lezhë për të mbrojtur shenjtin katolik, Skendërbeun, pasi një nga faqet raciste e islamofobe ne Facebook me emrin MIRDITA: Histori dhe aktualitet   ju bën thirje fansave të saj e jo vetëm, që nesër  tëmanifestojne ne qendër te qytetit te Lezhës. Më poshtë shkrimi i plotë i saj:

Nje ftese vellazerore vetem per Patriotet e vertete dhe jo trimat e fcb apo ata qe kritikojne duke u fshehur menjehere, pas gishtit…..

*

*Diten e hene me dt.11.07.2016 ne oren 10:00 ju pres prane sheshitGJERGJ KASTRIOTIne qender te qytetit te Beselidhjes(Lezha)qe te manifestojme ne menyre paqesore dhe sa me te denje duke mbrojtur identitetin tone Kombetar perballe baltosjes qe ju be figures emblematike, Atit te Kombit-Shqiptar, zanafilla e Shqiptarizmes, esenca e ekzistences tone, burimi kryesor i krenarise tone Kombetare, frymezimi, shpresa dhe perkatesia jone Europiano-perendimore, Heroi jone Kombetar dhe pika kryesore e referimit, hyjnori GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU (1405-1468)……… Misionari turko-mongol dhe injoranti Talha Ugurluel nuk perfaqeson nje rast te izoluar, por veprimi i tij i peshtire manifeston haptas dobesine dhe dyfytyresine e pjeses me te madhe te klases tone politike, servilizmin, oportunizmin ordiner, dumbabizmin dhe mercenarizmin e atyre qe kane ne dore fatet e Kombit tone ne te gjithe hapesiren e Shqiperise-Etnike….Anadollaku prepotent dhe pseudo-Historiani i rendomte Talha Ugurluel perfaqeson mendimet dhe deshirat me te erreta anti-Kombetare te nje kaste intelektualesh te paskrupullt te cilet vazhdojne te qendrojne ne te njejten gjatesi vale me definicionet apo teorite historike anti-Shqiptare te historiografise zyrtare turke,serbe apo greke ne kurriz te identitetit tone Kombetar;Pellazgo-Iliro-Arberor-Shqiptarnderkohe qe keto parazite te kamufluar,financohen nga parate e taksapaguesve Shqiptare!!!…..Protesta jone nuk i drejtohet kombit te sajuar turk por eshte nje goditje e drejtperdrejte kunder te gjithe;Ballabaneve,Hamzave,Esadistave dhe Haxhiqamileveqe jetojne dhe begatojne si krijesa parazitare ne gjirin e Popullit tone te mrekullueshem dhe pasardhesve te mirefillte te atyre qe kane hedhur themelet me te hershme te civilizimit europian…..SHQIPERIA nuk eshte vetem e Krishtere apo Muhamedane por eshte thellesisht dhe mirefilli,europiane!!!…….Ftoj te gjithe Patriotet e vertete Shqiptare per te cilet Kombi qendron permbi cdo religjion apo bindje politike dhe sidomos intelektualet,aktivistet e shoqerise civile dhe perfaqesuesit e administrates qendrore dhe lokale pasi kemi nevoje qe tjua degjojme zerin e tyre qe te bucase fuqishem,duke dale jashte suazes se klisheve te moralit kolektiv…..Gjithashtu ju lutem te gjitheve qe te mos dalim jashte ketij konteksti duke kaluar ne ekstrem deri ne perdhosjen apo djegien eFlamurit turksepse nje akt i tille i paprecedente do te rrezikonte qe te shkaterronte te gjitha urat e brishta te bashkepunimit tone politik,ekonomik dhe ushtarak(NATO)me shtetin turk por ajo cfare duhet te jete e qarte per ata edhe sidomos per te gjithe ne eshte se;Nuk ekziston asnje lloj vellazerie me trashegimtaret e Perandorise Osmane po aq sa nuk mundet qe te kemi nje vellazeri te tille te sajuar me serbet dhe greket apo me ndonje popull tjeter,pasi vellezerit tane te vertete,jane vetem ato me Gjak Shqiptar…….

*Te flegruem droje,shuejten zanin,Mbretnite e Europes………Kur,qe;mbi shkrep te Krujes titanike,po del nji hije burri,vetullat ngerthye si dy hulli rrufeje,me dy sy zjarmi e nji mjeker te thinjte,e cila shtellunge gjate nofulles i derdhej,si ajo mjegulla rreth nji shkambi te thepisun.Mbi krye trishtueshem,flake i shkelqen tarogeza,perkrenarja me brire qe tmerrshem kah i vezullon nen rreze te diellit,komete zharitese ndan(ngjan)nder syte e armikut.Ai asht fatosi i ndimunGJERGJ KASTRIOTI,i madhi;GJERGJ KASTRIOTI,SKANDERBEGU……Me flamurin kuq e zi shpalosun perpara,poshte rremoreve(luginave) te maleve te thepisuna,stuhi bore prej ndonji kulmi te rrembyeshem,versulen vetetimthi mbi formacionet e turqve,te cilet,prej se largu tuj ua pa hovin,thone se kulshedra me dragoj po u turret………*Por,a mundet ndokush me me thane se SKANDERBEGU keto luftra i ka ba per qellime fetare,dhe jo i shtyme prej nji ndergjegje kombetare ,pra me i dale zotLirise&Pamvaresisese vendit te vet?!?!……………(Pjese e shkeputur nga fjalimi madheshtor i mbajtur ne Konferencen e Paqes ne Paris(Traktati i Versajes)ne vitin 1919 nga i perjetshmi;At.GJERGJ FISHTA)…

LAVDI HYJNORIT GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU……

*P.S;(Ju lutem shperndajeni sa me shume.Bejeni per veten tuaj duke nderuar sakrificat sublime dhe gjakun e Para’ardhesve tane!!!……..)…

I juaji:Paulin Zefi.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Zekthi thotë:

  Nuk jam aspak dakort me : : Grupe katolike etj etj – Pse keshtu ? Pse grupe katolike ? Pse theks fetar ? Po myslimanet nuk jan te interesuar ? Po dhe me shumice bile ! Po pse keshtu ? Kujt i intereson kjo menyre ! Kush e quan vehten shqiptar patjeter qe duhet te jete aty ndoshta jo fizikisht per aresyet qe ka por pa tjeter shpirterisht po !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Ju lumte BURRAVE TE SHQIPTARIZMIT. Mbrojeni SKENDERBEUN;simboli dhe krenaria
  e mbare shqiptareve te ndershem.Keshtu ju mbroni shqiptarizmin.Po te isha ne atdhe do te
  vija edhe une bashke me ju atje ne balle.
  Heren tjeter duhet te manifestoni ne menyre masive e te mire organizuar atje ne Tirane;
  prepara presidences,e te kerkoni me forcen e shpirtit prishjen e te gjitha minareve turke.
  Mos i prishni ndertesat,se fukarejte kane nevoje te falen,por orishn te gjitha minaret.
  Minaret jane simboli i diktatures dhe terrorit psikologjik.Ne France nuk lejohen minaret.
  Perse duhet te kete ne shqiperi.Kerkoni vendosje ligji kushtetues.Mos lejoni perdhosjen e
  trojeve shqiptare nga nga kulturat diktatoriale te Aziatikeve.Ne qofte se jeni shqiptar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...