Published On: 21 Dhjetor, 2015

Gruevski: Universiteti i ri në Shkup në maqedonisht, shqip dhe anglisht

Kryeministri Nikolla Gruevski bëri të ditur hapjen e universitetit të ri shtetëror në Shkup që do të mbajë emrin e humanistes shqiptare “Nëna Tereze”.

“Sot kemi sjellë vendimin për hapjen edhe të një universiteti në Shkup që do të quhet Nëna Terezë. I njejti do të jetë në tre gjuhë: maqedonisht, shqip dhe anglisht dhe do të ketë një dimension serioz ndërkombëtarë, për shkak se do të ketë profesorë dhe studentë edhe maqedonas, shqiptarë dhe të huaj”, theksoi Gruevski.

Sipas tij, ky universitet do të sjellë edhe cilësi në arsimin e lartë. Objekti i tij do të jetë në ish-kazermën Ilinden.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...