Published On: 4 Shtator, 2016

Gruevski nuk mund ta thotë se Nënë Tereza është shqiptare

Ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski sot ka inicuar vendosjen e një çmimi në Maqedoni me emrin e Nënës Terezë, i cili do t’u ndahej personaliteteve për vepër jetësore. Në nismën e shpallur në fejsbukun e tij, nacionalisti Gruevski thotë se Nëna Terezë është “personaliteti më i njohur në botë nga Shkupi dhe Maqedonisë”, por, disi, s’ia mban goja ta thotë se Gonxhe Bojaxhiu është me origjinë shqiptare, shkruan GazetaExpress.

Por, për njohësit e rrethanave në Maqedoni, kjo fare nuk është risi, ngase janë të shumtë pseudo-shkencëtarët dhe pseudo-historianët të cilët moti ia mohojnë identitetin shqiptar Nënës Terezë, duke pohuar se gjoja babai i saj nuk ka qenë shqiptar, porse vlleh. Një tjetër lloj relativizimi i origjinës së Nënës Terezë është edhe theksimi i faktit se ajo ka lindur në Shkup. Kështu, kryetarja e Komisionit maqedonas për marrëdhënie mes bashkësive fetare Valentina Bozhinovska, për shembull, deklaroi se më me rëndësi se a është shqiptare është fakti se është nga Shkupi.

Kohët e fundit po dalin edhe do nacionalistë të tillë që thonë se as Gjergj Kastrioti Skënderbeu nuk është shqiptar, porse sllav, ndonjë “përzierje” maqedono-malazeze-serbe… Tash pritet vetë, të dalë ndonjë që do t’ua mohojë identitetin kombëtar edhe shqiptarëve tjerë me famë botërore, si Ismail Kadaresë, Xhim Belushit, Ermonela Jahos…/GazetaExpress/

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...